Πάλη: Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κ23 ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης!

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 79 κιλά της ελεύθερης πάλης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, επικρατώντας με ανατροπή του Εβσέμ Σβελίτζε.

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23, στα 79 κιλά της ελεύθερης πάλης, κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με ανατροπή του Γεωργιανού Εβσέμ Σβελίτζε με 16-9 και βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο Γεωργιανός παλαιστής προηγήθηκε με 8-2, ωστόσο ο Κουγιουτσίδης κατάφερε να κάνει μια εντυπωσιακή ανατροπή και να φτάσει στη νίκη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ξεκινήσει την πορεία του με νίκη κόντρα στον Τούρκο Μπαλτά με πτώση. Στα προημιτελικά επιβλήθηκε του Ούγγρου, Ριζμάγερ, με τεχνική υπεροχή, ενώ στα ημιτελικά νίκησε 10-7 τον Αρμένιο, Μχρτσιάν.