Άνετο διπλό η Νάπολι

Η Νάπολι έκανε εμφατικό πέρασμα από το Λέτσε επικρατώντας με 4-0.

Η Νάπολι χρειάστηκε μόλις 16 λεπτά για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Από ένα φάουλ του Ζιελίνσκι, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και ο Όστιγκαρντ από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 25′ ο Κρστοβιτς βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Μέρετ και πλάσαρε, με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να αποκρούει. Oι «παρτενοπέι» έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν στο 40′ ο Σιμεόνε από ασίστ του Ζιελίνσκι αστόχησε. από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γκαρσία μπήκε δυνατά και βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Υπέροχη ασίστ του Κβαρατσχέλια στον Οσιμέν ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Τα λεπτά κυλούσαν και η Νάπολι διατήρησε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας μάλιστα σε… θρίαμβο. Στο 88′ ο Γκαετάνο από πάσα του Ρασπαντόρι πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 0-3 ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90’+5′ ο Πολιτάνο διαμορφώνοντας το τελικό 4-0!