Άνετο πέρασμα για τον Ηρακλή από την Πάτρα

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, ο Ηρακλής έφυγε με το νικηφόρο αποτέλεσμα από την Πάτρα επικρατώντας με 82-62 του τοπικού, Απόλλωνα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά επτά πόντων στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 24-17. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το… μπλακ άουτ του Ηρακλή, μειώνοντας το σκορ ακόμα και στον πόντο.

Με την επιστροφή  των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, ο Ηρακλής παρουσίασε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο και επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, με το σκορ της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 65-50. Από εκεί και μετά, οι «κυανόλευκοι» διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα τους, μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε… τυπική διαδικασία για το τελικό 82-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 34-37, 50-65, 62-82.