Απέδρασε από το Μιλάνο η Ζάλγκιρις με τρίποντη «βόμβα» του Ουλάνοβας

Η Ζαλγκίρις μπήκε με το πόδι… πατημένο στο γκάζι και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (9-19), με την Αρμάνι Μιλάνο να ισορροπεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η διαφορά των 10 πόντων παρέμεινε στο ημίχρονο (27-37).

Στην τρίτη περίοδο, οι Λιθουανοί ήταν και πάλι καταιγιστικοί και με επί μέρους 13-22, εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (40-59), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις… ξέχασε να μπει στο ματς.

Η Αρμάνι Μιλάνο με ένα απίστευτο ξέσπασμα έκανε σερί 10-0 και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αφού οι πρώτοι πόντοι της Ζαλγκίρις στην τέταρτη περίοδο σημειώθηκαν 3:32 πριν την λήξη!

Οι Ιταλοί, μάλιστα κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στο καλάθι 45 δευτερόλεπτα πριν την λήξη (61-63), όμως ο Ουλάνοβας με τρίποντο-μαχαιριά «καθάρισε» τη νίκη.

Ο Κεβάριους Χέις (16π, 7ρ), ο Ρολάντας Σμιτς (13π, 4ρ) και ο Εντγκάρας Ουλανόβας (13π, 8ρ, 2ασ), ξεχώρισαν για την Ζαλγκίρις, ενώ κορυφαίος για την Αρμάνι Μιλάνο ήταν ο Μπίλι Μπάρον (11π, 2ρ, 2ασ).

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66