Αποκλεισμός-σοκ για τον ΠΑΟΚ, μετά από θρίλερ στα πέναλτι μέσα στη Λεωφόρο!

Απίστευτος αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό που κερδίζει το ένα εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου, κερδίζοντας στα πέναλτι με ήρωα τον Ντραγκόφσκι που απέκρουσε τρία πέναλτι, ενώ στο τελευταίο, ο Σαμάτα σούταρε άουτ και έτσι μετά από 0-1 από τον Ζίφκοβιτς στην κανονική διάρκεια υπέρ του ΠΑΟΚ, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 0-2, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λημνιός, σκόραρε και μείωσε 1-2 για να πάμε στα πέναλτι.

Αλλά ας δούμε τι συνέβη από την αρχή του αγώνα:

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Αράο, Γεντβάι, Ζέκα, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ, Μπακασέτας, Ιωαννίδης.
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Ότο, Μεϊτέ, Σβαμπ, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Αντρίγια και Μπράντον.
Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ Βοηθοί: Γιαν Σέιντελ, Ράφαελ Φόλτιν VAR: Κουμπαράκης Στέφανος Τέταρτος: Κόρτους Μπέντζαμιν, Μπουξμπάουμ Ράινχαρντ
Η εξέλιξη του αγώνα:
3′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ! Ο Μιχαηλίδης αισθάνεται τράβηγμα και ζητάει να αντικατασταθεί, αποφασίζει ο Λουτσέσκου να ρίξει στον αγώνα τον Κουλιεράκη!
13′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Από σέντρα του Ζίφκοβιτς, ο Σβαμπ πιάνει την κεφαλιά, αποκρούει ο Ντραγκόφσκι, η μπάλα χτυπάει πάνω στον Κώτσιρα, ζητάει πέναλτι ο ΠΑΟΚ, αλλά ο διαιτητής διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
15′ Δυνατό σουτ του Παλάσιος, η μπάλα πάνω στον Κουλιεράκη και κόρνερ, το πρώτο για τον Παναθηναϊκό.
16΄ Κλωτσιά του Μπακασέτα στον Κωνσταντέλια, η πρώτη κίτρινη στο ματς.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΠΑΟΚ στέκεται πολύ καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παρά τη βροχή…
20′ “Τσίμπημα” της μπάλας από τον Κωνσταντέλια στον Σβαμπ, ο οποίος σουτάρει άτσαλα με το δεξί και δεν βρίσκει εστία, ενώ κάνει και στη συνέχεια, επιθετικό φάουλ, ο Μπράντον.
23′ Κίτρινη κάρτα στον Μπράντον για μαρκάρισμα αντιπάλου.
ΣΧΟΛΙΟ: Στο 28′ δεν έχει πλησιάσει στην εστία του ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός!
30′ Ο Ιωαννίδης κάνει κάθετη πάσα στον Παλάσιος, που φεύγει μόνος, σουτάρει άουτ, αλλά είναι οφσάιντ με υπόδειξη του βοηθού διαιτητή.
35′ Πάσα του Παλάσιος στον Ιωαννίδη, ο οποίος σουτάρει πάνω στον Κεντζιόρα με το αριστερό.
36΄ Ο Μλαντένοβιτς στον Μπακασέτα, αυτός σουτάρει απευθείας και μπλοκάρει ο Κοτάρσκι, χωρίς να απειληθεί, αλλά αυτή ήταν και η πρώτη φορά που έφτασε ο Παναθιηναϊκός με αξιώσεις κοντά στην εστία του ΠΑΟΚ.
39′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τάισον μέσα στην περιοχή, να σουτάρει δυνατά, αλλά μετά από κόντρα στον Ζέκα, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
44′ Σύγκρουση Μπακασέτα με Ντραγκόφσκι, πέφτει κάτω ο Έλληνας διεθνής, αλλά σηκώνεται μετά την παροχή πρώτων βοηθειών.
45+1′ Σουτ του Ζίφκοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ.
45+3′ ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου
ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό στα πρώτα 45 λεπτά, έχασε ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, ο οποίος προσέχει περισσότερο την άμυνά του για να μην δεχθεί γκολ.
Από πλευράς ΠΑΟΚ, παίρνει πρωτοβουλίες ο Κωνσταντέλιας, πατάει περιοχή ο Σβαμπ, αλλά ο Μπράντον έχει “χαθεί” στο κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού, ενώ καλός είναι και ο Ζίφκοβιτς.
Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες…
51΄Γύρισμα του Κωνσταντέλια και απόκρουση του Γεντβάι προ του Τάισον!
55′ Κάθετη τον Κωνσταντέλια στον Ζίφκοβιτς, αυτός δεν κάνει καλό κοντρόλ και μπλοκάρει ο Ντραγκόφσκι.
56′ Ο Σένκεφελντ αντί του Γεντβάι, αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό.
72′ 0-1: Γκολάρα ο ΠΑΟΚ με Ζίφκοβιτς, μετά από σέντρα του Γιόνι Ότο! Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα!
73′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ: Σαμάτα αντί Μπράντον, Οζντόεφ αντί Σβαμπ και Ντεσπόντοφ αντί Τάισον.
76′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, μέσα ο Ναγιαννίδης έξω ο Ζέκα.
81΄Δυνατό σουτ του Κωνσταντέλια φεύγει λίγο άουτ. Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.
85′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Μουργκ αντί του Ζίφκοβιτς και για τον ΠΑΟ ο Λημνιός αντί του Παλάσιος και ο Μαντσίνι αντί του Βιλένα.
86΄ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ, από τον Οζντόεφ και από πλάγια θέση, μετά από πάσα του Κωνσταντέλια.
ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΠΑΟΚ μπορεί να βάλει κι άλλο γκολ πριν την παράταση, ο Παναθηναϊκός δεν έχει δυνάμεις…
ΤΕΛΟΣ αγώνα: 0-1 ο ΠΑΟΚ και πάμε για παράταση!
ΠΑΡΑΤΑΣΗ:
90+3 ‘ Πολύ ωραία πάσα του Ντεσπόντοφ στον Μουργκ, ο οποίος προσπάθησε να αποφύγει τον Μαντσίνι, αλλά εκείνος τον έκοψε, μέσα στην περιοχή.
90+7′ Κίτρινη κάρτα στον Οζντόεφ, για διαμαρτυρία.
90+9′ Άδικη κίτρινη κάρτα στον Κουλιεράκη, ο οποίος δεν έκανε καθυστέρηση, όπως εκτίμησε ο διαιτητής Ζίμπερτ.
103′ Ο Κωνσταντέλιας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σουτάρει αλλά ψηλά, ενώ είναι μόνος του ο Ντεσπόντοφ.
105′ Δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ, η μπάλα βρίσκει στον Σέντεφελντ και φεύγει κόρνερ.
105+1′ 0-2: Ο Ντεσπόντοφ εκτελεί το κόρνερ, ο Κεντζιόρα με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.
ΤΕΛΟΣ Α΄ΜΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ: 0-2 ο ΠΑΟΚ!
106′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Γερεμέγεφ αντί του Μπερνάρ και ο Παναθηναϊκός θα παίξει με 4-4-2.
ΣΧΟΛΙΟ: Το 0-2 δίνει πρόκριση στον ΠΑΟΚ, που μπαίνει με ψυχολογία για το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.
107′ Σέντρα-σουτ του Μλαντένοβιτς, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.
108′ Ο Βαγιαννίδης μπαίνει στην περιοχή, κάνει γύρισμα, αποκρούει ο Κουλιεράκης, η μπάλα φτάνει στον Μπακασέτα, που σουτάρει άουτ.
109′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Μάρκος Αντόνιο αντί του Κωνσταντέλια.
110′ Κίτρινη κάρτα στον Μουργκ, για αντικανονικό μαρκάρισμα.
113′ Σουτ του Λημνιού, δεν ανησυχεί τον Κοτάρσκι, που μοπλοκάρει.
115′ Μονομαχία στον αέρα του Μπάμπα με τον Βαγιαννίδη, πέφτει στο έδαφος ο παίκτης του ΠΑΟΚ, καλούν ασθενοφόρο, φέρνουν απινιδωτή στον αγωνιστικό χώρο, είχε γυρίσει η γλώσσα του και έπεσαν όλοι πάνω στον παίκτη του ΠΑΟΚ! Σοκ! Αγωνία!
120′ Ο Μπάμπα έχει τις αισθήσεις του, φεύγει με ασθενοφόρο από το γήπεδο και με κολάρο στο λαιμό.
ΕΞΙ ΛΕΠΤΑ λέει ο ρέφερι ότι θα παίξουν. Ο ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες και αριστερό μπακ τον Οζντόεφ!
126′ Φάουλ πάνω στον Κοτάρσκι δεν το σφυρίζει ο διαιτητής και πιάνει κεφαλιά ο Λημνιός, για να αποκρούσει πάνω στη γραμμή, σωτήρια, ο Κουλιεράκης.
129′ 1-2: Σέντρα του Μλαντένοβιτς, κεφαλιά του Γερεμέγεφ, στρώσιμο του Αράο και γκολ από τον Λημνιό που στέλνει το ματς στα πέναλτι.