Με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ο Άρης για μία ακόμη χρονιά δεν θα φτάσει στο τέρμα του Κυπέλλου Ελλάδας και θα μείνει εκτός από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια κι ενώ κάθε φορά λες ότι..: “τα έχουμε δει όλα”, όλο και κάτι… νέο συμβαίνει για να σου “χαλάσει” την άποψη. Ιδιαίτερα στο Κύπελλο Ελλάδας, τα τελευταία χρόνια, οι Κιτρινόμαυροι έχουν αποκλειστεί με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.

Τι να θυμηθεί κανείς; Τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης, με το σκορ να γίνεται 2-0 στις καθυστερήσεις κι ένα λεπτό μετά γκολ ο Λιβάγια και παράταση; Τον Μπουχαλάκη που πήγε και κρύφτηκε πίσω από ένα δοκάρι για να “κλέψει” την μπάλα και να βάλει γκολ; Τη Λαμία, όπου Καμαρά και Μπρούνο Γκάμα έχασαν πέναλτι (!) με το δεύτερο να χάνεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και μετά από όλα αυτά ήρθε και το χθεσινό. Χαμένο πέναλτι στο 84′ από τον Γκρέι, ο οποίος στη συνέχεια “μπλέκεται” στα πόδια του Ματέο Γκαρσία, που έρχεται με φόρα για να σουτάρει.

Ο Άρης είναι υποχρεωμένος να κοιτάξει μπροστά και να εξασφαλίσει το μίνιμουμ των φετινών στόχων του, δηλαδή την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Από εκεί και πέρα ίσως το κλειδί να είναι να πάψει να αποτελεί ψύχωση η κατάκτηση ενός τίτλου. Ίσως μόνο έτσι να έρθει.