Να μάθει να κερδίζει τέτοια παιχνίδια!

Συντάκτης: Χωρίς σχόλια Share:

Για λίγα πράγματα μπορεί να ψέξει κανείς τον Άρη για το χθεσινό ματς στη Νέα Σμύρνη. Σίγουρα για το ότι η άμυνα απλά κοιτούσε τους παίκτες του Πανιωνίου στο γκολ των Κυανέρυθρων. Κατά τα άλλα τι να πει κανείς;

Διψήφιος αριθμός τελικών προσπαθειών (16, οι 7 στην εστία), πολιορκία του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο, δύο δοκάρια, ένας εξαιρετικός αντίπαλος τερματοφύλακας, που κράτησε την άμυνά του…

Ο Άρης χρειάστηκε περίπου ένα 20λεπτο για να βρει τα «πατήματα» του. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε σχεδόν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, άρχισαν να βγαίνουν οι συνδυασμοί, ανέβηκαν τα μπακ ψηλά και υπήρξε υπεραριθμία στη μεσοεπιθετική γραμμή. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έπαιζαν με διπλή ζώνη άμυνας κι αν βγει αντεπίθεση… βγήκε. Δεν ήταν πολλές οι φορές που τα κατάφερε… Βέβαια μη φαντάζεστε ότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλές τελικές. Σίγουρα καλές, αλλά άνευ ουσίας κι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δουλέψει ο Μίχαελ Ένινγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε γρήγορα το «δώρο» του Μιλόγεβιτς, που αποβλήθηκε, αλλά για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, ο Άρης «χαράμισε» φάσεις, πάσες κι ευκαιρίες, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να κερδίζει λεπτά, ψυχολογία και ανάσες. Έδειξε να έχει δυσκολίες στη δημιουργία, δοκιμάστηκε για πρώτη φορά σε τέτοιο στιλ παιχνιδιού μιας και στα προηγούμενα ματς, με Ξάνθη και Παναιτωλικό, ο αντίπαλος δεν έπαιξε τόσο αμυντικά και φάνηκε ότι χρειάζεται δουλειά ακόμη σε αυτό το κομμάτι.

Από το γκολ του Ροζ κι έπειτα έγιναν τα… πάντα εκτός από ένα δεύτερο τέρμα. Ο Άρης έδειξε την εικόνα που θα έπρεπε να είχε πολύ νωρίτερα, ώστε να φτάσει σε μια νίκη, που υπό κανονικές συνθήκες (αυτές θα ήταν ο σοβαρός, ήρεμος και ψύχραιμος Άρης) θα ήταν εύκολη.

Με κάθε σεβασμό προς τον Πανιώνιο, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη και το ότι το χθεσινό ματς έληξε ισόπαλο οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην αφέλεια των Κιτρινόμαυρων στη φάση του 1-0.

Το αποτέλεσμα είναι… αποτυχία για την ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ κι ας προσπάθησε ο Γερμανός μετά το τέλος του ματς να σταθεί στην προσπάθεια που έγινε. Δεν μπορεί να είναι κανείς ικανοποιημένος από την ισοπαλία. Είναι γκέλα!

Στο δια ταύτα: το χθεσινό ματς ήταν ένα πολύ καλό μάθημα για το σύνολο που προσπαθεί να φτιάξει ο Ένινγκ. Θα έχει κι άλλα τέτοια παιχνίδια, με αυτή την εικόνα του αντιπάλου να παίζει φουλ άμυνα. Και θα πρέπει να «μάθουν» οι παίκτες του να ανταποκρίνονται στις ιδιαιτερότητες…