Πού πας για διπλό χωρίς “φονιά”; Δημιούργησε 13 ευκαιρίες, έβαλε 1 γκολ!

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

«Γκέλα» είναι σίγουρα το 1-1 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο την ΑΕΚ, που έπαιξε με ελλείψεις και με αμυντικό σχήμα για να μην χάσει.

Μπορεί να προηγήθηκε η ΑΕΚ, να κράτησε έως το τελευταίο λεπτό αυτό το σκορ, αλλά εάν δούμε τα στατιστικά και κάνουν ένα φλας μπακ στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, θα παραδεχθούμε όλοι οι υγιώς σκεπτόμενοι φίλοι του ποδοσφαίρου, ότι ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και του έλλειπε μόνο το γκολ.

Πώς μπορεί όμως να περιμένει ότι θα νικήσει μια ομάδα που κάνει 13 τελικές σε εκτός έδρας παιχνίδι – ντέρμπι, τη στιγμή που ο αντίπαλος φτάνει όλες κι όλες δυο φορές στην εστία του και η κατοχή μπάλας είναι 60-40 υπέρ του ΠΑΟΚ, όταν σε αυτό τον αριθμό ευκαιριών βάζει μόνο ένα γκολ;

Από… πέρσι φωνάζαμε ότι ο ΠΑΟΚ θέλει Killer, θέλει σκόρερ, θέλει «φονιά», για να αξιοποιεί τις ευκαιρίες που δημιουργούνται, δεδομένου ότι από πλευράς ποιότητας, είναι βέβαιο ότι «υπερχειλίζει» με Αντρίγια Ζίφκοβιτς, Τζόλη, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, αλλά στην κορυφή της επίθεσης, όπου αποκτήθηκε ο Τσόλακ και υπάρχει ο Σφιντέρσκι, φαίνεται ότι θέλει δουλειά ακόμη…

Πού πουλάνε «killer» να πάει να πάρει έναν έστω και από τους ελεύθερους, ο Όλαφ Ρέμπε;

Δεν γίνεται να κάνεις 13 ευκαιρίες εκτός έδρας και να πετυχαίνεις ένα γκολ όλο κι όλο και εκτός όλων των παραπάνω, τα ερωτηματικά υπάρχουν για τη χτεσινή διαιτησία του Στίλερ, για ένα μαρκάρισμα του Κρίστισιτς στον Ζίφκοβιτς και ένα χέρι του Σάκχοφ, που δεν είδε κανένας, μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, μπροστά από τον προωθημένο Μάτος.

Η αργοπορημένη επιλογή του Φερέιρα με την είσοδο Μουργκ και Σφιντέρσκι, μας απέδειξε άλλη μια φορά ότι και ο προπονητής «ψάχνεται» να μάθει τον ΠΑΟΚ και το ελληνιικό ποδόσφαιρο. Ακόμη δεν έμαθε ότι όταν χάνεις και θέλει 30 λεπτά να λήξει, ο αντίπαλος παίζει αμυντικά, βγάζεις στόπερ και βάζεις επιθετικό, για να τα παίξεις όλα για όλα.