Αρέσει και πλέον μαθαίνει να κερδίζει!

Νικηφόρα ολοκλήρωσε την παρουσία της στην προκριματική φάση του EURO 2020 η Εθνική Ελλάδος, καθώς επικράτησε με 2-1 της Φινλανδίας στο ΟΑΚΑ.

Η «γαλανόλευκη» είχε σε ακόμα ένα αγώνα εξαιρετική απόδοση και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δύο γκολ στη διάρκεια του δεύτερου μέρους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Έλληνες διεθνείς να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η Φινλανδία ήταν αυτή που μπόρεσε να σκοράρει και να πάρει το προβάδισμα. Στο 27ο λεπτό, ο Πούκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σταφυλίδη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βλαχοδήμου.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ισοφάριση να έρχεται στο 47’ δια ποδός Πέτρου Μάνταλου, μετά την προσπάθεια του Μπακασέτα. Από εκεί και πέρα, η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, με τον Γαλανόπουλο να κάνει το 2-1 με κοντινό πλάσε.