Βαριά άρρωστος – Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις και τώρα… τρέχει!

Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούρτιτς… λύτρωσε τον ΠΑΟΚ, με τις δύο ομάδες να αναδείκνύονται ισόπαλες με 1-1, στον πρώτο αγώνα της φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Stoiximan: Ένας συναρπαστικός κόσμος πάντα μαζί σου με Fantasy, Missions, MatchCombo & αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! Πάτα εδώ!

Στις 21-23 Δεκεμβρίου η ρεβάνς της Τούμπας, όπου οι «ασπρόμαυροι» θα προσπαθήσουν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στην πρόκριση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να έχει από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο της μπάλας, με τον Άκπομ να απειλεί μόλις στο πέμπτο λεπτό. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ασπρόμαυροι» παρουσιάστηκαν ασύνδετοι, απόρροια των αρκετών αλλαγών που έγιναν στην αρχική ενδεκάδα. Με διαδοχικά λάθη στη μεσαία γραμμή και κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Σουλούκου. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι ότι οι Θεσσαλονικείς μετά την ευκαιρία του Άκπομ στο 5’ απείλησan ξανά στο 32΄με την κεφαλιά του Μιχάι να καταλήγει στα χέρια του Έλληνα τερματοφύλακα. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τον Άκπομ να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το στείρο 0-0 στα αποδυτήρια.

Παρά την εμφανέστατη έλλειψη συνοχής που παρουσίασε στο πρώτο μέρος, ο Ρουμάνος επέλεξε να μην προχωρήσει σε κάποια αλλαγή. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έγινε περισσότερο πιεστικός για την άμυνα της ΑΕΛ. Στο 55ο λεπτό ο Άκπομ βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση, αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Λουτσέσκου έβαλε στην αναμέτρηση τους Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ και Κούρτιτς. Στο 64’ η ΑΕΛ είχε την πρώτη της καλή στιγμή, με τον Ταχάρ να προλαβαίνει τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μετά το γκολ, οι «βυσσινί» κλείστηκαν στα καρέ τους, μην δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του Δικεφάλου να απειλήσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο τελευταίο κομμάτι,, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ πέρασε στον αγώνα και τον Κούτσια. Η… λύτρωση για τους “ασπρόμαυρους” ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κούρτιτς να σκοράρει με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης, Θεολόγου, Μαϊδάνος, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73’ Ηλιάδης), Γιάκος (62’ Γιάκου), Μαυριάς (62’ Παπαγεωργίου Κ.), Γλυνός (83’ Μπαντιμπαγκά), Κούστα (62’ Ακούνια).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Λύρατζης (63’ Λύρατζης), Ίνγκασον, Μιχάι, Τέιλορ, Εσίτι (63’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (75’ Μπίσεσβαρ), Μουργκ (63’ Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Άκπομ (83’ Κούτσιας).