Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ!

Με το έτσι θέλω και με την υπογραφή του Λαόθ, που έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε με 1-0.

Αναλυτικά:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ 6

Εκτός απροόπτου ο Έλληνας γκολκίπερ έπαιξε στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ το τελευταίο του παιχνίδι μετά από πέντε χρόνια επιτυχημένης παρουσίας. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάση στο ματς, οπότε δεν έκανε κάποια επέμβαση.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΛΥΡΑΤΖΗΣ 6

Το πρώτο πραγματικά μεγάλο παιχνίδι εντός συνόρων για τον νεαρό μπακ που είχε μια ιδιαιτέρως απαιτητική βραδιά έχοντας απέναντι του, τους Αϊτόρ και Χουάνκαρ. Δεν μπήκε καλά στο ματς αλλα μετά το 20ο λεπτό, λίγο έλειψε να γράψει και ασίστ.

ΑΝΤΡΕ ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ     5

Μετά από 1,5 μήνα απουσίας ο Πορτογάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ επέστρεψε στην ενδεκάδα, αν και οι περισσότεροι είχαν την εικόνα ότι δύσκολα θα έχανε έναν τελικό. Έχασε το μυαλό του από την απόφαση του Λαοθ να δώσει πέναλτι στην φάση του 34ου λεπτού και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΙΝΓΚΙ ΙΝΓΚΑΣΟΝ      7

Σε μια ιδιαίτερη σεζόν που άρχισε με έναν σοβαρό τραυματισμό που κουβαλούσε από την περσινή σεζόν και πέρασε μέχρι και από τον ΠΑΟΚ Β ο Ισλανδός έψαχνε ένα καλό φινάλε. Έκανε τα πάντα και λίγο έλειψε να βάλει και το γκολ της ισοφάρισης στο τέλος. Κορυφαίος του ματς.

ΧΟΣΕ ΚΡΕΣΠΟ         7

Ένας ακόμα τελικός, συνολικά νο5 για τον Ισπανό στόπερ με την φανέλα του ΠΑΟΚ σε ένα γήπεδο που έχει κάνει πολλά καλά παιχνίδια. Ελάχιστα λάθη, έβγαλε την μπάλα σωστά από την άμυνα και πήρε τις μονομαχίες.

ΝΤΟΟΥΓΚΛΑΣ ΑΟΥΓΚΟΥΣΤΟ   5

Ολική επαναφορά του Βραζιλιάνου χαφ στο βασικό σχήμα μετά τον δεύτερο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης», επιστρέφοντας από έναν τραυματισμό σημαντικό, ξεκινώντας δίπλα στον Κούρτιτς. Με τον Λαόθ να τον «σημαδεύει» από τον 7ο λεπτό με κάρτα, δεν μπορούσε να έχει την επιθετικότητα στα μαρκάρισματα στον άξονα.

ΓΙΑΣΜΙΝ ΚΟΥΡΤΙΤΣ 6

Μια σεζόν ασταμάτητη για τον Σλοβένο χαφ αυτή που τελείωσε στο ΟΑΚΑ, μια χρονιά που κουβάλησε τον ΠΑΟΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια της. Έτρεξε, κυνήγησε, έδωσε μάχες αλλα και πάλι έβγαλε νευρικότητα επηρεασμένος και από τις αποφάσεις του «μυστηρίου» Λαόθ.

ΑΝΤΡΙΓΙΑ ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ               7

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός στο Μαρούσι το Σάββατο απόγευμα έφτασε μέσα σε δυο χρόνια τα 100 ματς με τον Δικέφαλο, δείγμα του ότι δεν βγαίνει από την ενδεκάδα ούτε με… αίτηση. Ζήτησε μπαλα, έπαιξε σωστά στον χώρο αλλα και αυτός ήταν αρκετά εκνευρισμενος από τον Ισπανό διαιτητή.

ΦΙΛΙΠΕ ΣΟΑΡΕΣ      6

Ο Λουτσέσκου κράτησε τον Πορτογάλο νεαρό χαφ στην ενδεκάδα, ποντάροντας στο καλό του μομέντουμ μετά από τις τελευταίες καλές του εμφανίσεις, θέλοντας να εκμεταλλευτεί και το πρεσάρισμα του στην πρώτη πάσα. Ο Λαοθ τον «μάρκαρε» και αυτόν με κάρτα στο πρώτο μαρκάρισμα…

ΝΤΙΕΓΚΟ ΜΠΙΣΕΣΒΑΡ             6

Ο «Μπίσε» δεν γινόταν να λείπει από ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, έχοντας παίξει σχεδόν σε όλα τα τελευταία πέντε χρόνια. Φαίνεται πως ο Λουτσέσκου τον είχε προετοιμάσει για τον τελικό. Θα μπορούσε να αλλάξει τον τελικό με την φάση του 64ου λεπτού με την μπαλα να μην του κάνει το χατίρι.

ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΚΠΟΜ 6

Ο Άγγλος φορ προτιμήθηκε από τον κόουτς του ΠΑΟΚ για να πιέσει περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού και να δημιουργήσει ρήγματα με τις κινήσεις του περιφερειακά της μεγάλης περιοχής. Έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ματς στο 41ο λεπτό από πλεονεκτική θέση.

ΣΙΝΤΚΛΕΙ ΠΕΡΕΙΡΑ 6

Είχε γεμάτη εικόνα με καλό παιχνίδι και ανεβάσματα που έδωσαν πλάτος και έκαναν τον ΠΑΟΚ πιο επιθετικό. Λίγο ήθελε για να κάνει την πάσα για το 1-1.

ΟΜΑΡ ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ 6

Μπήκε στην θέση του Σοάρες με την έναρξη του δεύτερου μέρους και έκανε τον ΠΑΟΚ πιο δημιουργικό στον άξονα.

ΣΤΕΦΑΝ ΣΒΑΜΠ 6

Ο Αυστριακός μπήκε αντί του Αουγκούστο και έγινε ο πλειμεικερ του ΠΑΟΚ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Έφτασε μια ανάσα από το γκολ αλλα ο Κωτσιρας πρόλαβε χωρίς να καταλάβει πως…

ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΜΙΤΡΙΤΣΑ 6

Περισσότερο μπέρδεψε πάρα βοήθησε ο Ρουμάνος εξτρεμ, που είχε χώρους αλλα δεν τους εκμεταλλεύτηκε. Είχε πάντως 2-3 Καλές ενέργειες.

ΑΝΤΌΝΙΟ ΤΣΟΛΑΚ 6

Βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλα για χιλιοστά δεν πέτυχε το 1-1, δίνοντας πνοή στον ΠΑΟΚ επιθετικά στα τελευταία λεπτά.