Πάλι γκολ ο Σούντγκρεν, νέα νίκη η ΑΙΚ (vid)

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ντάνιελ Σούντγκρεν, η ΑΙΚ Στοκχόλμης πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Χέλσινγκμποργκ, με σκορ 3-1.

Ο 28χρονος δεξιός οπισθοφύλακας, ο οποίος από το καλοκαίρι και μετά θα μετακομίσει στη Θεσσαλονίκη και τον Άρη, σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (τα άλλα δύο ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Ταρίκ Ελιονούσι), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 43ο λεπτό, πετυχαίνοντας το 2-1. Οι πρωταθλητές Σουηδίας έπιασαν στην κορυφή και (στους 17 βαθμούς) τις Χάμαρμπι, Χάκεν και Μάλμε με την τελευταία να αντιμετωπίζει αύριο την Γκέντεμποργκ.

Όσο για τον Σούντγκεν, έβαλε όλο το 90λεπτο αγωνιζόμενος ως φουλ μπακ από τα δεξιά, στο κλασικό πλέον 3-5-2 με το οποίο παίζει η ομάδα της Στοκχόλμης.