Δείγμα… θετικό για τις ρεζέρβες με ντεμπούτο Καγκάβα!

Την πρόκριση στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδος «κλείδωσε» και τυπικά ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας αυτήν τη φορά με 2-1 την ΑΕΛ στην έδρα των «βυσσινί».

Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε με ενδεκάδα αναπληρωματικών, από την στιγμή που ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε να δώσει χρόνο ξεκούρασης σε αρκετούς ποδοσφαιριστές. Η… πειραματική σύνθεση του Δικεφάλου είχε ως αποτέλεσμα, στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι να είναι «χαμένοι», πράγμα που έδωσε στους «βυσσινί» τη δυνατότητα να κρατήσουν την μπάλα χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο.

Με το πέρασμα του δεκαλέπτου, οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ταχύτητα και έγιναν απειλητικοί, με τον Λάμπρου στο 16’ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Το γκολ τελικά για τον ΠΑΟΚ ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Τσιγγάρα να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φανέλα της πρώτης ομάδας μετά από γύρισμα του Μουργκ. Η πίεση των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Κρμέντσικ στο 30’ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ. Μετά το γκολ του Τσέχου ο ΠΑΟΚ παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης και η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει, όταν στο 39’ ο Περέιρα στην προσπάθεια του να απομακρύνει εκτέλεση κόνρερ, έκανε το 1-2, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι πήραν από άμεσα την κατοχή της μπάλας, με τους Ουάρντα και Λάμπρου στο πρώτο δεκάλεπτο να χάνουν από μια ευκαιρία για να σκοράρουν. Με τον ρυθμό να μην είναι πολύ γρήγορος, η ΑΕΛ στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, έκλεψαν μπάλες, χωρίς ωστόσο κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Τα δεδομένα μέχρι το τέλος του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκα με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει το σκορ στα επίπεδα του 1-2.

Στα θετικά του αγώνα η χρησιμοποίηση του Σίντζι Καγκάβα για πρώτη φορά στο τελευταίο ημίωρο και τα λεπτά συμμετοχής που πήραν οι Κούτσιας και Βρακάς στο δεύτερο μέρος.

ΑΕΛ: Νάγκι, Γκράουρ (66’ Γλυνός), Γκοτζαμανίδης (62’) Χουσίνο, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (82’ Μαϊνδανός), Μπεν Χατίρα (62’ Μιλοσάβλιεβιτς), Πινακάς, Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς, Μουκάντζο (62’ Νούνιτς).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Περέιρα (46΄Σοάρες), Κρέσπο, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Νινούα, Τσιγγάρας, Ουάρντα (63’ Καγκάβα), Λάμπρου (79’ Βρακάς), Μουργκ (46’ Ζίβκοβιτς), Κρμέντσικ (63’ Κούτσιας).