Διπλό εν μέσω εντάσεων και διακοπής στον Βόλο για τον Άρη!

Σε ένα αγώνα που σημαδεύτηκε από τα σοβαρά επεισόδια εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, τα οποία οδήγησαν στην προσωρινή διακοπή για περισσότερο από μισή ώρα, ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το Βόλο, επικρατώντας με 2-1 της τοπικής ομάδας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν μόλις στο πέμπτο λεπτό όταν Φαν Βέερτ πέρασε τον Κουέστα μην μπορώντας ωστόσο να σκοράρει. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (χρήση χημικών), η ένταση που υπήρχε εκτός γηπέδου μεταφέρθηκε στις κερκίδες και στον αγωνιστικό χώρο. Το… σκηνικό έντασης που υπήρξε οδήγησε τους παίκτες των δύο ομάδων να συγκρουστούν, με τον Μπαριέντος να χτυπά τον Μπερτόγλιο και τον Αργεντινό να απαντά. Ο Καραντώνης οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για περισσότερο από μια ώρα, διακόπτοντας προσωρινά τον αγώνα.

Όταν τα πράγματα ηρέμησαν ο Καραντώνης μύρισε κάρτες αποβάλλοντας τους Γκρίλο, Μπαριέντος και Μπερτογλίο. Με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με δέκα τον αγώνα, ο Άρης κυριάρχησε, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Οι «κιτρινόμαυροι» έγιναν απειλητικοί, χάνοντας σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 34’ ο Βόλος έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Φαν Βέερτ είδε το δοκάρι του   Κουέστα να σταματάει το σουτ που έκανε. Ένα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τους Γκαρσία -Εντιαγέ να συνεργάζονται άψογα και τον τελευταίο να εκτελεί ιδανικά τον Κότνικ. Ο Βόλος έψαξε άμεσα την ισοφάριση, αλλά ο Κουέστα και πάλι είχε απάντηση στις φάσεις των Ρομέρο και Φερνάντες, ενώ ο κίπερ του Άρη είναι απάντηση και στο σουτ του Νίνη.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδα του Άκη Μάντζιου κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα του, όταν ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και πλάρασε ιδανικά τον Κότνικ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Ορόζ μείωσε με δυνατή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Από εκεί και μετα, οι «κιτρινόμαυροι» πάγωσαν το παιχνίδι, κρατώντας στην κατοχή τους την μπάλα, μην αφήνοντας τους παίκτες του Βόλου να δημιουργήσουν προβλήματα στον Κουέστα. Στο 69΄οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν με τον Καμαρά να γυρίζει την μπάλα, χωρίς ωστόσο να ακολουθεί κάτι περισσότερο. Με το χρόνο να περνάει, ο Άρης συνέχισε να ελέγχει τη ροή και στο 85’ ο Σάσα είδε τον Κότνικ να αποκρούει. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Ρομέρο, Ρινέρ (81’ Τερεζίου), Γκρίλο, Φεράρι,  Τσοκάνης, Νίνης (Ρεγκατίν / 65’ Βόιτκοφσκι), Ορόζ (81’ Σοάρες), Φερνάντες, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο (64’ Σάσα), Εντιαγέ, Μαντσίνι (64’ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο, Ματέο Γκαρσία (76’ Γκάμα), Καμαρά (92′ Σάκιτς).