Έχασε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά, η ομάδα γυναικών του ΠΑΟΚ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 απέναντι στην ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμική εκκίνηση στο ματς και βρήκε δίχτυα μόλις στο ένατο λεπτό, σκοράροντας με την Ακίντα μετά από εξαιρετική πάσα της Γιαννακά για το 0-1, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο του Βορρά. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Ακίντα βρήκε ξανά δίχτυα (10′) από την προσπάθεια της Βαρδαλή, της οποίας το γύρισμα δεν υπολόγισε καλά η Χατζηχαριστού, με την Κενυάτισσα επιθετικό να στέλνει την μπάλα προ κενής εστίας στα δίχτυα για το 0-2.

Οι ασπρόμαυρες συνέχισαν να απειλούν με Γιαννακά και Χέλμβαλ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 44′ να μειώσει στο σκορ με κεφαλιά της Βέρα για το 1-2, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Στο 53ο λεπτό οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, καθώς η Κοσκερίδου είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι πρωταθλήτριες έμειναν με παίκτρια λιγότερη.

Από εκεί και έπειτα η ΑΕΚ πίεσε παραπάνω, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στο 72′ με ένα καταπληκτικό σουτ της Χατζηνικολάου, η οποία έκανε το 2-2.