Εφιαλτικά λάθη και σκληρή ήττα για την αδιόρθωτη Δόξα Δράμας

Η Δόξα Δράμας έκανε παιδικά λάθη και υπέστη βαριά ήττα από τον Ιωνικό με 4-2 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 2.

Για τους γηπεδούχους σκόραρε δύο φορές ο Ματίας Κάστρο και από μία φορά ο Μάρτιν Ρόλε και ο Ιμπραχίμα Νιασέ, υπογράφοντας την εύκολη επικράτηση του Ιωνικού. Για τους «μαυραετούς» μείωσε με δύο γκολ ο Αλέξανδρος Κόντος.

Πλέον η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη περιμένει τους αγώνες της ΑΕ Καραϊσκάκης και του ΟΦ Ιεράπετρας με Τρίκαλα και Εργοτέλη αντίστοιχα, για να δει ποια θα είναι η βαθμολογική της απόσταση από τις δύο τελευταίες θέσεις.

Επόμενο παιχνίδι για τη Δόξα είναι αυτό κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης στην Άρτα, στο οποίο οι «μαυραετοί» θέλουν να καθαρίσουν την υπόθεση παραμονή.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2 και τον Αναγνωστόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Οι τρεις στόπερ της ομάδας ήταν οι Κοτσώνης, Κύργιας και Τσιριγώτης.

Σε ρόλο μπακ – χαφ δεξιά ο Παπαγεωργίου, αριστερά ο Βλαχομήτρος και σαν αμυντικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Μουμίν και Γκοτσούλιας με τον Ρόλο μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού.

Το επιθετικό δίδυμο των γηπεδούχων αποτελείται από τους Κάστρο και Πλατέλλα.

Ο Θανάσης Κολιτσιδάκης επέλεξε το 3-5-2 για τη Δόξα με τον Στεφανάκο κάτω από τα δοκάρια. Οι τρεις στόπερ των «μαυραετών» ήταν οι Κουκόλης, Αγιώτης και Νασιμέντο.

Σε ρόλο μπακ – χαφ δεξιά ο Παρασκευάς, αριστερά ο Μπολάκης, με τον Χάμοντ να αγωνίζεται ως αμυντικός μέσος, έχοντας λίγο πιο μπροστά του, τους Τάσιο και Μπελεβώνη.

Στην κορυφή της επίθεσης για τη δραμινή ομάδα αγωνίστηκαν οι Μαυριάς και Κουτσιανικούλης.

Τραγικά λάθη για τη Δόξα και δύο γκολ για τον Ιωνικό

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ιωνικός μπήκε με διάθεση να πιέσει και εκμεταλλεύτηκε το απίστευτο δώρο που του έκανε o Στεφανάκος στο 5ο λεπτό και σκόραρε με τον Κάστρο. Για την ακρίβεια, ο Αγιώτης γύρισε την μπάλα πίσω στον Στεφανάκο και ο τερματοφύλακας της Δόξας μπερδεύτηκε εντελώς, με τον Αργεντινό επιθετικό να του κλέβει τη μπάλα και να σκοράρει χωρίς πρόβλημα το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα οι «μαυραετοί» αναγκάστηκαν να κάνουν και αναγκαστική αλλαγή στο παιχνίδι καθώς ο Τάσιος που τραυματίστηκε άφησε τη θέση του στον Πινδώνη στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι που είχαν πάρει ψυχολογία μετά το εύκολο γκολ που πέτυχαν, κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλη μια σημαντική ευκαιρία με τον Κάστρο να αποφεύγει τον Κουκόλη, να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή και να δοκιμάζει το σουτ για να αποκρούσει τη μπάλα ο Στεφανάκος στο 15ο λεπτό.

Στο 20ο λεπτό η Δόξα έβγαλε αντίδραση με τον Μαυριά να σουτάρει δυνατά λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο και να καταλήγει κόρνερ. Από την εκτέλεση του ο Πινδώνης πήρε από κοντά την κεφαλιά με τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει με δυσκολία τον κίνδυνο.

Όμως ένα ακόμα τραγικό λάθος που αυτή τη φορά έγινε από τον Πινδώνη, έφερε το δεύτερο γκολ για τον Ιωνικό. Ο 35χρονος μέσος έχασε τη μπάλα, με τον Μουμίν να κλέβει και να δίνει στον Ρόλε που έφτασε απέναντι από τον Στεφανάκο και σούταρε για να πετύχει το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του στο 23ο λεπτό.

Στο 25ο και 28ο λεπτό η Δόξα είχε τις ευκαιρίες της για να πετύχει το γκολ και να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Αρχικά μετά την προσπάθεια του Κουτσιανικούλη από την οποία έγινε αποδέκτης ο Μπελεβώνης χωρίς να καταφέρει να κάνει τελείωμα από εξαιρετική θέση. Και στη συνέχεια με ένα άστοχο σουτ του Μαυριά έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.

Η απάντηση του Ιωνικού που πατούσε με χαρακτηριστική ευκολία στην περιοχή της Δόξας ήρθε στο 30ο λεπτό. Ο Βλαχομήτρος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά σε πλεονεκτική θέση μετά από συνεργασία του με τον Πλατέλλα, ωστόσο τον νίκησε ο Στεφανάκος που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 34′ ο καλύτερος παίκτης από πλευράς Δόξας, ο Μαυριάς, δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά λίγο έξω από την περιοχή το οποίο έφυγε λίγο έξω από την εστία του Αναγνωστόπουλου.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά με τον Ιωνικό να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και τη Δόξα να μη βρίσκει τρόπους να ανησυχήσει την αντίπαλη άμυνα. Είναι ενδεικτικό ότι οι «μαυραετοί» απείλησαν τον Αναγνωστόπουλο με ένα σουτ του Χάμοντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατέγραψαν δύο ακόμα ευκαιρίες. Αρχικά με το σουτ του Πλατέλλα, που κόντραρε σε αμυντικό της Δόξας και πέρασε κόρνερ στο 42′. Ενώ μετά από ωραία ενέργεια του Πλατέλλα και πάσα στον Κάστο, ο Αργεντινός φορ έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Στεφανάκο να μπλοκάρει στο 45ο λεπτό.

Όταν «ξύπνησε» η Δόξα ήταν πλέον αργά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για τη Δόξα. Συγκεκριμένα ο Θανάσης Κολιτσιδάκης πέρασε στο παιχνίδι τους Μαρινάκη και Παπαργυρίου για να βελτιώσει την πολύ κακή εικόνα των «μαυραετών».

Εκείνος πάντως που κατέγραψε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ιωνικός στο 47′. Συγκεκριμένα για άλλη μια φορά πρωταγωνιστής ήταν ο Κάστρο, που με εξουδετερωμένο τον Στεφανάκο, έκανε το τελείωμα για να διώξει ο Αγιώτης τον κίνδυνο.

Μάλιστα στο 51ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μία οριακή φάση.

Οι ατυχίες δεν είχαν τελειωμό για τη Δόξα που υποχρεώθηκε σε ακόμη μία αναγκαστική αλλαγή στο 59′. Ο Παπαργυρίου άφησε τη θέση του στον Μενσά. Να σημειωθεί πως στα πρώτα 20 λεπτά του β’ μέρους, η Δόξα κατέγραψε μόνο μία τελική με το μακρινό και ακίνδυνο σουτ του Νασιμέντο στο 48′.

Ο Ιωνικός έχασε την κλασική ευκαιρία να πετύχει το τρίτο γκολ στο 63ο λεπτό. Ο Πλατέλλας πέρασε εξαιρειτκή κάθετη πάσα στον Μάναλη που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Στεφανάκο, με τον γκολκίπερ της Δόξας να βγαίνει νικητής στη μονομαχία.

Στο 65′ ήρθε η επόμενη καλή στιγμή και ανήκε στη Δόξα. Ο Μαρινάκης έκανε το μακρινό σουτ που έφυγε έξω από την εστία του Αναγνωστόπουλου.

Ένα λεπτό μετά ο Ιωνικός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με σκόρερ τον Νιασέ. Ο Κάστρο βρέθηκε ανενόχλητος στα δεξιά μέσα στην περιοχή και έβγαλε την σέντρα, με τον Σενεγαλέζο μέσο να παίρνει την κεφαλιά και να δίνει «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι που έκαναν πάρτι στο ανοιχτό γήπεδο σκόραραν πανεύκολα το τέταρτο γκολ τους με τον Κάστρο στο 70′. Ο Μάναλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Κάστρο να στέλνει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα και να πετυχαίνει εύκολα το 13ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κουτσιανικούλης έπιασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση το οποίο κατέληξε εκτός εστίας στο 74ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι που είχαν πατημένο το γκάζι σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου απείλησαν στο 78ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ από τον Πλατέλλα που πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Στεφανάκου. Ενώ σπατάλησαν άλλη μία μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά μετά, με τον Μάναλη να σουτάρει μέσα στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Δόξας.

Στο 82′ ο Κουτσιανικούλης έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή και έπιασε το σουτ για να αποκρούσει ο Αναγνωστόπουλος. Το γκολ της τιμής για τη Δόξα ήρθε ένα λεπτό μετά από την σέντρα που έβγαλε ο Κουτσιανικούλης από αριστερά με τον Κόντο να παίρνει την κεφαλιά και να μειώνει σε 4-1.

Μάλιστα στο 84′ οι «μαυραετοί» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν το δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Μενσά δεν τα κατάφερε.

Ο Ιωνικός έχασε άλλη μία ευκαιρία με τον Μάναλη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω στο 88ο λεπτό.

Η Δόξα μείωσε στο 90ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι με σκόρερ τον Κόντο. Ο Δραμινός μεσοεπιθετικός αν και νικήθηκε αρχικά, στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και μείωσε για το τελικό 4-2.

Πάντως η τελευταία καλή ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους με τον Ματσούκα να δοκιμάζει το σουτ και τον Στεφανάκο να μαζεύει τη μπάλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Δόξα ηττήθηκε στη Νεάπολη και υπέστη συνολικά την 12η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Κύργιας, Κοτσώνης (74′ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (62’ Νιάσε), Βλαχομήτρος (74′ Ματσούκας), Ρόλε (62’ Μάναλης), Πλατέλλας (83’ Κουϊρουκίδης), Κάστρο.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Κουκόλης (46′ Παπαργυρίου, 59′ Μενσά) Τάσιος (10′ Πινδώνης), Νασιμέντο (71′ Κόντος), Παρασκευάς, Αγιώτης, Μπολάκης, Χάμοντ (46′ Μαρινάκης), Μαυριάς, Μπελεβώνης, Κουτσιανικούλης.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Τσολακίδης (Αθηνών)
4ος: Λάμπρου (Εύβοιας)
Παρατηρητής: Λιόλιος (Λάρισας)