Έκανε τον άθλο στα πέναλτι η Ελβετία

Την μεγαλύτερη έκπληξη του EURO έκανε η Ελβετία καθώς κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να σταματήσει την πορεία της Γαλλίας. Στο ισόπαλο 3-3 η διάρκεια της κανονικής διάρκειας του αγώνα και της παράτασης.

Stoiximan: 650+ στοιχήματα σε όλους τους αγώνες & ειδικές επιλογές για σκόρερ, κάρτες, πέναλτι!

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα, πράγμα που έδωσε στους παίκτες του Πέτκοβιτς τη δυνατότητα να φανούν απειλητικοί. Σε μια από τις επισκέψεις των Ελβετών στην περιοχή, στο 15ο λεπτό ο Σεφέροβιτς  κατάφερε να «παγώσει» τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές και να σκοράρει με κεφαλιά μετά από το γύρισμα του Τζούμπερ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ντεσάμπ έμοιαζαν χαμένοι στον αγωνιστικό χώρο, μην μπορώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες στιγμές, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, Μάλιστα, στο 52ο λεπτό η Ελβετία είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Γιορίς απέκρουσε το πέναλτι του Ροντρίγκες. Το πέναλτι ήχησε για τα καλά την… καμπάνα για τους Γάλλους, που ανέβασαν άμεσα στην απόδοση τους. Στο 57’ ο Μπενζεμά μετά από εξαιρετική συνεργασίας πλάσαρε σωστά για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα οι «τρικολόρ» ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πάλι με… δράστη του Μπενζεμά.

Έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα, οι Γάλλοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Πογκμπά στο 75’ να σκοράρει με εντυπωσιακό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Κάπου εκεί, ήρθε η αντίδραση των Ελβετών που στο 81’ μείωσαν με το δεύτερο γκολ του Σεφέροβιτς, Από την στιγμή που η Ελβετοί μείωσαν το σκορ, στα επόμενα λεπτά αναζήτησαν την ισοφάριση, η οποία τελικά ήρθε στο 90ο λεπτό από τον Γκαβράνοβιτς. Ωστόσο, αυτή δεν ήταν τελευταία φάση του αγώνα, με τη Γαλλία να έχουν δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Το ισόπαλο 3-3 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, οδηγώντας την αναμέτρηση στο έξτρα ημίωρο της παράτασης. Εκεί τόσο οι Γάλλοι βρίσκονταν συνεχώς σε θέση επίθεσης, με τους Μπαπέ και Ζιρού να μην μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις που δημιουργήθηκαν.

Στα πέναλτι, οι Ελβετοί ήταν απόλυτα σωστοί, ενώ για τους Γάλλους, ο Κιλιάν Μπαπέ στο τελευταίο χτύπημα της σειράς είδε τον Ζόμερ να αποκρούει.