Έλυσε τα… μάγια ο Μίτσελ και έστειλε τους Καβαλίερς στα ημιτελικά!

Παρά την τρομερή εμφάνιση του Πάολο Μπανκέρο οι Καβαλίερς είχαν την… απάντηση με τον επίσης εκπληκτικό Ντόνοβαν Μίτσελ και νικώντας 106-94 στο Game 7, που έγινε στο Κλίβελαντ, προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Ανατολής που τους περιμένουν οι Σέλτικς.

Καλύτεροι μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους οι «μαγικοί», φτάνοντας ακόμη και στο +18 (29-47), σε εκείνο το σημείο. Ωστόσο, στη συνέχεια άρχισε την… ραψωδία του ο γκαρντ των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν μία κομβική τρίτη περίοδο, συνοδεύοντάς την με επιμέρους σκορ 33-15.

Λίγες ημέρες μετά τους 50 πόντους που σημείωσε στην ήττα των Καβς στο Ορλάντο, ο Μίτσελ είχε 39π., 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Κάρις ΛεΒέρτ πρόσθεσε άλλους 15π. και ο Έβαν Μόμπλεϊ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11π. και 16 ριμπάουντ.

Από τους «μαγικούς», ξεχώρισε ο Μπανκέρο, ο οποίος τελείωσε το ματς με 38 πόντους και 16 ριμπάουντ, εκ των οποίων οι 24π. από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-24, 43-53, 76-68, 106-94.