Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Ηρακλής

Τα… εύκολα δύσκολα έκανε ο Ηρακλής, επικρατώντας τελικά με μεγάλη δυσκολίας 89-84 του Ιωνικού σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Basket League.

Οι «κυανόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο, έχοντας αρκετά σταθερή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αυτό έδωσε γρήγορα προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους, που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6. Οι παίκτες του Μέξα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κυριαρχώντας πλήρως και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τα εν λόγω δεδομένα να διατηρούνται σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 17 πόντους στους τέλος του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Ιωνικός προσπάθησε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, έχοντας καλύτερη συμπεριφορά στην επίθεση. Ωστόσο, από την στιγμή που δεν μπόρεσε να ελέγχει τα επιθετικά όπλα του Ηρακλή, η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα άνω των 15 πόντων. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθέσεις των γηπεδούχων και μείωσαν το σκορ κάτω από τους πέντε πόντους. Έτσι, τα τελευταία λεπτά εξελίσθησαν σε… ντέρμπι, με τους «κυανόλευκους» να αντέχουν και να φτάνουν τελικά σε μια δύσκολη επικράτηση με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84.