Επιστροφή στις επιτυχίες για Βόλο

Την πρώτη του νίκη, ύστερα από 5 συνεχόμενες ήττες, πανηγύρισε σήμερα (09/11) ο ΝΠΣ Βόλος, ο οποίος επικράτησε στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» του Παναιτωλικού με το «γεμάτο» σε σκορ και αγωνία 3-2 για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Αυτό ήταν το τέταρτο τρίποντο που κατακτά φέτος το σύνολο του Χουάν Φεράντο, τη στιγμή που η ομάδα του Μάκη Χάβου δεν έχει καταφέρει έπειτα από δέκα παιχνίδια να γευτεί τη χαρά της νίκης όντας προτελευταία στη βαθμολογία με απολογισμό 7 ήττες και 3 ισοπαλίες.

Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι που διεξήχθη στη θεσσαλική πόλη επιφύλαξε έντονα συναισθήματα για τους θεατές που το παρακολούθησαν, είτε από το γήπεδο, είτε και από τους τηλεοπτικούς δέκτες.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 39’ με τον Πιέρ Σανιά, με το 0-1 να αποτελεί και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μουνίθ στο 55’.

Το… μομέντουμ ήταν φανερά με τον ΝΠΣ, κάτι που επιβεβαιώθηκε τόσο στο 65’, όταν οι Αγρινιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο ελέω της αποβολής του Ράσμους Σιέστεντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όσο και ένα λεπτό αργότερα (66’), όταν ο Βασίλης Μάντζης που πέρασε ως αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πραγματοποίησε την ανατροπή βάζοντας μπροστά την ομάδα του Βόλου.

Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν από τους πανηγυρισμούς, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 68’ σε 2-2 με σκόρερ τον Αριγίμπι.

Εντούτοις, ο επίλογος του ματς «βάφτηκε» στα κόκκινα-μπλε, καθώς ο Έρικ Γένντρισεκ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 78’.

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Βιγιάρες, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46’ Μάντζης), Φερνάντο, Μουνίθ, Τόρες (71’ Μαξ), Γέντρισεκ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Γιαννόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σιέστεντ, Σανιά, Λουσέρο (46’ Μπάλμπι), Αϊμέν, Αριγίμπι, Μιμίτο (67’ Τσιγγάρας), Ντάλσιο (82’ Ρομάν), Ντίας.