Εύκολο πέρασμα από τη Ριζούπολη για τον Παναθηναϊκό

Την πρώτη εκτός έδρας επικράτηση μετά από διάστημα δύο μηνών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, περνώντας με 3-1 από το… σπίτι του Απόλλωνα Σμύρνης στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» που από την αρχή του αγώνα είχαν τον έλεγχο, μπήκαν σε θέση… οδηγού στο 18ο λεπτό με το χτύπημα φάουλ του Χατζηθεοδωρίδη. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι έχοντας το προβάδισμα, «πάγωσαν» τον ρυθμό της αναμέτρησης, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Το… σκηνικό της αναμέτρησης διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε δεύτερο γκολ στο 49’, όταν ο Καμπετσής προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά την κεφαλιά-πάσα του Κουρμπέλη. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα, εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των φιλοξενούμενων, μείωσαν στο 73΄με τον Βαφέα. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, ο Μακέντα επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Άστρας, Κοντοές (57’ Ντούρσο), Βαφέας, Κύργιας, Στάθης, Ναδάλες, Γκίνο, Αγροδήμος, Γαρουφαλιάς (62’ Ελ Χέβρε), Μπεντινέλι, Βάρκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κότσαρης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Ινσούα, Στάικος (85’ Χατζηγιοβάννης), Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (76’ Αρμενάκας), Μακέντα, Καμπετσής (83’ Εμμανουηλίδης).