Κλειδώνει την τετράδα η Λειψία

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λειψία τον κομβικό αγώνα κόντρα στη Χοφενχάιμ. Πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη (3-0).Με αυτή τη νίκη η Λειψία είναι ξανά μόνη τέταρτη και φυσικά σε τροχιά Champions League

Στο 5ο μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Σομποσλάι, ο Ενκουνκού κοντρόλαρε στην περιοχή, γύρισε και πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 20ο λεπτό η μπάλα βγήκε αριστερά στον Χάλστενμπεργκ που με όμορφο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Στο  44’ η Λειψία έφυγε στην κόντρα από δεξιά, ο Σιμακάν σέντραρε από δεξιά, ο Ενκουνκού πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Σομποσλάι από κοντά έγραψε το 3-0.

Στο 74ο λεπτό το σουτ του Πόουλσεν πέρασε μόλις έξω ενώ στο 86’ και ο Νταμπούρ αστόχησε από κοντά.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ορμπάν, Χάλστενμπεργκ (63’ Ανχελίνιο), Μουκιελέ, Σιμακάν (63’ Κλοστερμαν), Γκβάρντιολ, Καμπλ (80’ Όλμο), Λάιμερ (46’ Άνταμς), Φόρζμπεργκ, Ενκουνκού (63’ Πόουλσεν), Σομποσλάι

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Νορντβάιτ, Καντεράμπεκ, Πος, Ρίτσαρντς, Σαμασέκου, Στίλερ, Μπαουμγκάρτνερ (70’ Νταμπούρ), Κράμαριτς, Μπεμπού (80’ Σκοβ), Ρουτέ (70’ Μπρουν Λάρσεν).