Ξεκίνησε με… διπλό η Σεβίλλη

Ξεκίνημα με το… δεξί για τη Σεβίλλη, που στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 44ο λεπτό, ο Ρεγκιλόν, έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 57’ οι Καταλανοί ζήτησαν πέναλτι, για παράβαση για χέρι του Ντιέγκο Κάρλος, αλλά με τη χρήση VAR, ο διαιτητής Μουνουέρα, δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 86ο λεπτό, με τον Νολίτο να σκοράρει μετά από προσωπική ενέργεια.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-0 (89’ Αντούριθ)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (90+2’ Λοσάδα / 12’ Μπενζεμά, 61’ Κρόος, 80’ Βάθκεθ)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 1-1 (58’ Γκαμεϊρό / 90+11’ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Μαγιόρκα-Έιμπαρ 2-1 (4’ Ροντρίγκεθ, 75’ αυτ. Ολιβέιρα / 57’ Ολιβέιρα)

Βιγιαρεάλ-Γρανάδα 4-4 (35’ πεν. Καθόρλα, 53’ Γκόμεθ, 65’ Μορένο, 73’ Τσουκγουέζε / 45+6’ πεν. Βίκο, 62’ Ματσίς, 75’ Σολδάδο, 81’ Πουέρτας)

Λεγκανές-Οσασούνα 0-1 (75’ Άβιλα)

Αλαβές-Λεβάντε 1-0 (53′ Μαριπάν)

Εσπανιόλ-Σεβίλλη 0-2 (44′ Ρεγκιλόν, 86′ Νολίτο)