Λύγισε εύκολα τον Απόλλωνα ο Άρης!

Έχοντας εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο μέρος ο Άρης επικράτησε εύκολα με 70-57 του Απόλλωνα Πατρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ νωθρά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν καλάθι-καλάθι ως το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης και το 6-6. Από ‘κει και πέρα, ο Άρης έβγαλε μόνος του τα μάτια του, τρέχοντας ένα σερί λάθος πασών που έδιναν στον αντίπαλο να φτάσει ως το καλάθι. Το 6-6 μετατράπηκε σε 6-20, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να δέχεται ένα 0-14 και να παραμένει χωρίς σκορ για περίπου 4,5 αγωνιστικά λεπτά. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Άρη στο -11 (11-22), με προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και κακές συνεννοήσεις στο ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ψυχολογία της ομάδας άλλαξε και ξεκίνησε να βρίσκει ενέργεια μέσα από τις άμυνες που έπαιζε. Το 11-22 μετατράπηκε σε 18-24 στα μισά της περιόδου, με τους Βασίλη Τολιόπουλο και Νόα Χόρκλερ να πετυχαίνουν τρίποντα που ξεσήκωσαν το κατάμεστο Nick Galis Hall. Η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων έβγαλε τα ατού των φιλοξενούμενων από το παιχνίδι σε εκείνο τι διάστημα και η διαφορά ροκανίστηκε, με τον ΑΡΗ να περνάει ακόμα και μπροστά στο σκορ 30-29, αλλά με τον Απόλλωνα να απαντάει και να πηγαίνει στο ημίχρονο με +2 (30-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΡΗ με ένα σερί 10-0, όταν και το 30-32 μετατράπηκε σε 40-32. Ο Απόλλωνας ροκάνισε όμως τη διαφορά και ισοφάρισε ξανά τον ΑΡΗ, με τους “Κιτρινόμαυρους” να σπαταλούν μπαράζ ευκαιριών. Παρά τα μεγάλα σουτ των Τολιόπουλου, Νότε και Νετζήπογλου, οι δύο ομάδες κατέληξαν ισόπαλες με σκορ 47-47. Το τέταρτο ημίχρονο ήταν και το καθοριστικό για το παιχνίδι. Ο Άρης με όπλο τη άμυνα του έβγαλε εκτός αγώνα τον Απόλλωνα και επιθετικά ανέλαβε να το “κλειδώσει” ο Βασίλης Τολιόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (64-54). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να φτάνει στην τρίτη του διαδοχική νίκη.