MIA ΕΡΩΤΗΣΗ: Τον Αουγκούστο, που κρατούσε το κέντρο, γιατί τον έβγαλες, μίστερ, στο 87′ λεπτό;

Πολλές φορές κατά τη διάρκεια των τελευταίων ετών, ο Αουγκούστο, παίζοντας σαν “δεκάρι”, δεν βλεπόταν και δικαίως άκουγε κριτική και αρνητικά σχόλια, αλλά όταν παίζει στην κανονική του θέση, σαν “εξάρι”, είναι πολύ καλός, αυτό δεν αμφισβητείται…

Ειδικά στο ματς της Τρίπολης, ήταν πάρα πολύ καλός, αυτός κρατούσε ουσιαστικά το κέντρο της ομάδας του ΠΑΟΚ και ήταν έκληξη η αντικατάστασή του στο 87′ από τον επθετικογενή Φιλίπε Σοάρες, που μαρκάρει με τα… μάτια, όπως και η είσοδος του Κεντζίορα, που δεν έχει παίξει ποτέ με Ίνγκασον και Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες στον αμυντικό σχεδιασμό, εξ ού και η αδράνειά του στο πρώτο γκολ, όταν του βγήκε από πίσω ο Σίτο, χωρίς να τον καταλάβει, εξαιτίας λάθους μαρκαρίσματος.

Δυο λάθος επιλογές του Λουτσέσκου στα τελευταία λεπτά, που δείχνουν ότι, όχι μόνο οι παίκτες πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε στο 0-2, αλλά και ο ίδιος ο προπονητής του ΠΑΟΚ, που δεν θα μπορούσε να δει τίποτα ουσιαστικό από παίκτες που τους έβαλε μέσα για πέντε-έξι λεπτά (87-90, βάλτε και τις καθυστερήσεις) και μάλιστα ο Κεντζίορα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-3, να τελειώσει οριστικά το παιχνίδι, για να δεχθεί δυο γκολ ο ασυντόνιστος ΠΑΟΚ στο 90′ και στο 94′ και να φύγει με βαθμό και όχι με τρίποντο, από την Τρίπολη!

Δεν φταίνει μόνο οι παίκτες μίστερ, όλοι φταίτε!

Και η ερώτηση είναι σαφής: Τον Αουγκούστο, που κρατούσε όλο το κέντρο, γιατί τον έβγαλες; Μήπως γιατί πίστεψες ότι το ματς τελείωσε και έδωσες και αυτό το μήνυμα στους παίκτες εντός αγωνιστικού χώρου;

Τα λάθη, πληρώνονται, αλλά πρέπει να διορθώνονται!