Φινάλε στα φιλικά με νίκη για Άρη

Ο Άρης έκλεισε τα φιλικά προετοιμασίας του με νίκη, επικρατώντας με 81-70 της Καρδίτσας.

Στην πρώτη περίοδο ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε καλά στο παρκέ και βρέθηκε να χάνει με 7-8. Ο Νότε ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση των «κιτρίνων» που κατάφεραν να προηγηθούν με 16-10 αλλά και με 21-15 χάρη σε προσπάθειες του Αμερικανού. Το 21-16 του πρώτου δεκαλέπτου έδειχνε την ανωτερότητα του ΑΡΗ στις δύο γραμμές του γηπέδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χάγκινς έκανε το 24-16 αλλά η συνέχεια ανήκει στην Καρδίτσα. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν την ανατροπή και εκμεταλλευόμενοι την επθετική αστοχία των γηπεδούχων έκαναν ένα σερί 16-0 για να προηγηθούν με 24-32 στο 14ο λεπτό.

Ο Καστρίτης έκανε αλλαγές, βάζοντας στο παρκέ τον Νότε ο οποίος έδωσε κάποιες λύσεις αλλά η διαφορά παρέμεινε στους εννέα πόντους (35-44) χάρη σε ένα απίθανο σφύριγμα των διαιτητών που είδαν φάουλ πάνω στον Μπέιτμον στο… τρίποντο, με ένα δέκατο για το τέλος, με τον Αμερικανό της Καρδίτσας να έχει 3/3 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ πίεσε περισσότερο στην περιφέρεια, με εξαιρετικό Νετζήπογλου ο οποίος έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Ο Νότε επιθετικά ήταν αυτός που έκανε την διαφορά και έτσι οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 10-0 για να μετατρέψουν το 38-47 σε 48-47 και λίγο αργότερα σε 50-47, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 56-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο με τον Νότε να είναι ο κορυφαίους κάνοντας τις φάσεις του αγώνα σε άμυνα και επίθεση. Ο Αμερικανός με τρίποντο έκανε το 78-70, έκλεψε στην άμυνα και σφράγισε την νίκη με νέο τρίποντο για το 81-70, με τον ΑΡΗ να πηγαίνει με την καλύτερη ψυχολογία στον αγώνα με την Γουλβς για τα προκριματικά του FEC.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9, Γκούλντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6, Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26, Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11.