“Κιτρινόμαυρο” πάρτι και άνετη νίκη!

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Άρη, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν εύκολα με 85-68 της Καρδίτσας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τον Γκούντγουιν να δίνει ενέργεια και σκορ (6π.) ο Άρης προηγήθηκε 8-2, όμως η Καρδίτσα απάντησε με σερί 0-7 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο χαμηλό 15-13. Ο Άρης άλλαξε την εικόνα του, έβαλε πίεση στο παρκέ και με τον Χόρκλερ να δίνει λύσεις με ριμπάουντ και σκορ ο Άρης ξέφυγε με 30-19. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και από τον Σχίζα, ο οποίος με 7 δικούς του πόντους στο ημίχρονο έκανε το 44-26, με την Καρδίτσα, που είχε 13 λάθη, να μειώνει χάρη στον Μπέιτμον (14π.) σε 44-31 στο 20’.

Με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό μπήκε και στην τρίτη περίοδο ο Άρης που με 8 πόντους του Νότε (2 τρίποντα) και ακόμα ένα καλάθι του Γκούντγουιν πήγε στο +20 (56-36) στο 25’. Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλοί έδειξαν να αφυπνίζονται και με τους Μπέιτμον και Πριτζέτ έτρεξαν σερί 0-11 για το 56-47 «παγώνοντας» προσωρινά το Αλεξάνδρειο. Το πρώτο καλάθι του Τολιόπουλου (1/8 σουτ) έδωσε μια ανάσα στον Άρη, όμως η Καρδίτσα επέμεινε και μείωσε κι άλλο (61-53) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ντελόριε ήταν εκείνος που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ (68-60 στο 35’), όμως ο Τολιόπουλος στο τέλος το πήρε… προσωπικά. Με τρίποντο ξεσήκωσε τον κόσμο και δίνοντας λύσεις και στην άμυνα οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 76-62 (38’), με την Καρδίτσα να μην έχει τον χρόνο να επιστρέψει στο παιχνίδι και να αποδέχεται την ήττα της παρά την προσπάθεια ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68