Πήρε το ντέρμπι ο Άρης!

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Άρης επικράτησε με 77-70  του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Παίρνοντας ώθηση και από τον κόσμο του, ο Άρης προηγήθηκε 7-0 με πέντε πόντους  του Νότε. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Φράνκε και Ρένφρο, οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τον Σανόγκο (16-10), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο πανομοιότυπα τρίποντα του Χαντς για το 20-16 σε ένα ματς με σκληρές άμυνες.

Ο Νότε έδωσε ξανά τον ρυθμό και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (27-16) για τον Άρη, όμως ο Δικεφάλος βρήκε πάλι λύσεις από τα 6,75 και αυτή τη φορά με δύο σερί τρίποντα του Ράιλι (29-25). Και ο Νότε με τρία φάουλ βγήκε εκτός πεντάδας, με τον ΠΑΟΚ να επανέρχεται με Φράνκε και Χαντς για το 36-33. Το ημίχρονο έκλεισε στο οριακό 39-38, με τον Άρη (5/10 βολές) να «χτυπάει» από τη ρακέτα με 26 πόντους, ενώ ο ΠΑΟΚ (6/12 βολές) επένδυε στο μακρινό του σουτ (6/11 τρίποντα).

Όσο ο Άρης προσπαθούσε να ξεφύγει, ο ΠΑΟΚ δεν τον άφηνε (47-46) μένοντας διαρκώς κοντά στο σκορ. Ο Σάιμπερτ έβαλε και τους 8 του πόντους στην τρίτη περίοδο για το 54-53, με τον Ράιλι όμως να υποπίπτει στο τέταρτο του φάουλ, όσα είχε πλέον και ο Γκούντγουιν από το 21’. Το δεκάλεπτο έκλεισε με μεγάλη κιτρινόμαυρη ώθηση καθώς ο Νότε πέτυχε buzzer beater τρίποντο ξεσηκώνοντας το Αλεξάνδρειο.

Πόλεϊ και Χαντς έδωσαν ανάσα στον ΠΑΟΚ, όταν ο Άρης ξέφυγε με 61-53 μειώνοντας στο 64-62 στο 34’. Με πρωτοβουλίες του Χάγκινς έγινε το 68-64, ενώ ο Ρένφρο κρατούσε τον ΠΑΟΚ ζωντανό με καρφώματα για το 70-68 στο 38’. Και πάλι όμως ο Χάγκινς, δείχνοντας χαρακτηριστικά ηγέτη έβαλε μόνος του τον Άρη στο +6 (74-68) με 1’12’’ να απομένει για το φινάλε. Ο Σανόγκο έβγαλε την άμυνα και ο Νότε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70