Πλήρωσε το blackout του τρίτου δεκαλέπτου!

Εντός έδρας ήττα για τον Άρη με 81-85 από τον Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Άρης χάρη στο επιθετικό ταλέντο του Χάνλαν κατάφερε να αντιδράσει στο 2-4 του Κολοσσού και  να μπορέσει με ένα σερί 11-0, να προηγηθεί με 13-4 στα μισά του πρώτου δεκάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να επανακάμπτουν για 19-17 της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Κολοσσό να βρίσκουν ρυθμό και να παίρνουν διαφορά λίγων πόντων πριν την ανάπαυλα, με τους παίκτες του Καστρίτη να έχουν τις απαιτούμενες απαντήσεις και να κλείσουν μπροστά το πρώτο μέρος με 39-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον ΑΡΗ ο οποίος παρά τους 14 πόντους του Χάνλαν, είχε έντονο επιθετικό πρόβλημα μιας και μόνο ο Καναδός αποτελούσε «απειλή» για τον Κολοσσό. Αμυντικά οι «κίτρινοι» επίσης είχαν προβλήματα, κυρίως στην περιφέρεια μιας και έδιναν… το τρίποντο στον αντίπαλο. Ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 29ο λεπτό, πριν το 57-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του Άρη δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου μιας και ο Κολοσσός προηγήθηκε με 11 πόντους. Οι παίκτες του Καστρίτη προσπάθησαν για την τελική τους αντεπίθεση, μειώνοντας σε 69-73. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το τελικό 81-85 να δίνει την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-38, 57-67, 81-85