Αγρίεψε ο Παναθηναϊκός, 100άρα στην ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός μετέτρeψε σε… περίπατο (117-79) την αναμέτρηση επί της ΑΕΚ, με την οποία ολοκληρώθηκε η δέκατη αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» ήταν… αγριεμένοι από το ξεκίνημα, φτάνοντας από τα πρώτα λεπτά τη διαφορά πάνω από δέκα πόντους. Χαρακτηριστικό για την εικόνα ττου αγώνα ήταν το γεγονός πως το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-16. Το.. σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να διατηρείται σε παρόμοια μεγέθη. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 57-37.

Το δεύτερος μέρος ήταν μια επανάληψη του πρώτου, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (87-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 117-79.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοτζέσκι 8 (0/1 δίποντο, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 3 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 20:39), Λάσμε 16 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 17:55), Μήτογλου 14 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 10:43), Αντετοκούνμπο 14 (6/6 δίποντα), Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14 (1), Τόμας 12 (1).

ΑΕΚ: Λαρεντζάκης 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 11 (4/9 σουτ), Χάντερ 12 (3/6 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 4, Ρατάν-Μέις 12 (1/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Σάκοτα 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (1), Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Γκρίφιν 3 (1), Ρόμπερσον 8.