Εύκολα την Μπάγερν ο Ολυμπιακός

Ένας σοβαρός και συγκεντρωμένος Ολυμπιακός και με «όπλο» την περιφέρειά του με τα 19 τρίποντα που αποτελούν νέο ρεκόρ στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα, συνέτριψε 102-74 την Μπάγερν, για το 20-8!

Συγκεντρωμένοι αμυντικά μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ σε… κέφια πήγαν στο 15-0, στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Μπάγερν βρήκε πόντους με Γκιλέσπι, Μπόνγκα και Χάντερ, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο συντηρώντας τη διψήφια διαφορά τους και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +14 (26-12).

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν, η οποία μπήκε με σερί 5-0 και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (26-17). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν αμέσως ρυθμό και με τους Πίτερς, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Σλούκα να έρχονται «ζεστοί» από τον πάγκο και να πετυχαίνουν απανωτά τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +19 (43-24), στο 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αμυντικά και οι Γουίνστον και Μπόνγκα κράτησαν τους Βαυαρούς επιθετικά (47-33), μέχρι το 17’. Όμως, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά… στροφές και με το δίδυμο Σλούκας-Μπλακ πήγαν στα αποδυτήρια με το +20 (55-35).

Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου 102-74

Το… πάρτι των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, οι οποίοι είχαν πάρει… φωτιά από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, απέναντι σε μία κουρασμένη Μπάγερν με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +30 (99-69) στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 102-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74