Εύκολη νίκη για Παναθηναϊκό 91-72 τη Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 91-72 για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με double score (8-4). O Oυάιτ ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά (6 πόντοι) και κράταγε τα ηνία για τους γηπεδούχους (14-10). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους έξι πόντους (16-10).

Ο Έλληνας σέντερ συνέχισε να κάνει όργια στο ματς, έφτασε τους 8 πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-10). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση και με κορυφαίο τον Χέρμανσον (7 πόντοι) μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (22-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με το τριφύλλι να διατηρεί σταθερά τα ηνία του σκορ (29-26). Ο Κάτας έριξε στη μάχη τον Ζακ Όγκαστ και αυτός τον δικαίωσε, καθώς σημείωσε γρήγορα έξι πόντους και έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους (37-28). Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 48-34 υπέρ του.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρ΄όλα αυτά όμως η Βαλένθια δεν τα παράταγε και με πρωταγωνιστή τον Πρέπελιτς προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ (57-45). Οι παίκτες του Κάτας δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ κόντρα στις νυχτερίδες, οι οποίες δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πράσινη άμυνα (68-52). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τη νίκη με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 4 (0/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ (0/3 σουτ), Νέντοβιτς 16 (2/2 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 ασίστ), Γουάιτ 12 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (5/10 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπεντίλ 7 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαρίνκοβιτς 11 (3/8 τρίποντα), Πρέπελιτς 20 (3/8 τρίποντα), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 3 (0/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Βαν Ρόσομ 3, Τόμπεϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (1), Ντούμπλιεβιτς 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Γουίλιαμς 3 (1), Χερμάνσον 13 (1).