Ευρωλίγκα: Ανατροπή νίκης για Παναθηναϊκό

Υπάρχει… παλμός στον «πλανήτη Παναθηναϊκό». Οι «πράσινοι», ενώ βρέθηκαν στο -15 στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη φορμαρισμένη Ζαλγκίρις και εμφάνισαν τις γνωστές παθογένειές τους, όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά πήραν και την νίκη με… περίπατο, ο οποίος εν πολλοίς οφείλεται στο σόου του Πάρις Λι. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έκαναν το ένα deflection μετά το άλλο στην επανάληψη, έβρισκαν ανοργάνωτο το σύνολο του Κάζις Μακσβίτις, έβαζαν διαδοχικά τρίποντα και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη – ξέσπασμα.

Ως γνωστόν, το «τριφύλλι» παραμένει… μακριά από την οκτάδα, καθώς το ρεκόρ του πια είναι στο 8-13. Όμως, με αυτό το 2ο ημίχρονο (37π. στην 3η περίοδο και 62-23 επιμέρους σκορ στην επανάληψη) ο Παναθηναϊκός έδειξε πως φέτος έχει αδικήσει τον εαυτό του, αφού ταλέντο και ποιότητα στις μονάδες του δεδομένα υπάρχουν. Στην αντίπερα όχθη, η Ζαλγκίρις που ήρθε στην Αθήνα με τέσσερις σερί νίκες, υποχώρησε στο 12-9. Στην ουσία, η ελληνική ομάδα έκανε το… τέλειο 20λεπτο στην επανάληψη, με τον μοναδικό προβληματισμό της να αφορά τον τραυματισμό του Ματέους Πονίτκα, που φάνηκε να χτυπά στο πόδι.

Η «πράσινη» νίκη είχε ένα όνομα και μια υπογραφή: Πάρις Λι. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ έβαλε 17π. στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς και τελείωσε την «μαγική» εμφάνισή του με 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο. Τον Λι ακολούθησαν οι Ντουέιν Μπέικον (13π., 5ρ., 3ασ.), Ματέου Πονίτκα (13π., 3ρ., 2ασ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 5ρ.).

Δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7 (1), Λι 24 (5), Παπαγιάννης 11, Ουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Μπέικον 13 (1), Πονίτκα 13 (1), Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7, Σαμοντούροφ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κάζις Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέις 4, Σμιτς 11 (1), Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1), Πολονάρα 2, Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7.