Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε…

Την τέταρτη νίκη του στη κανονική διάρκεια της Euroleague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, κάμπτοντας με 91-80 την αντίσταση της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» από την αρχή του αγώνα ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του σκορ. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν τους Ισπανούς, πράγμα που τους έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν με 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο, με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν. Οι «νυχτερίδες» ανέβασαν την απόδοση τους, μειώνοντας το σκορ. Μάλιστα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να περάσουν μπροστά, πριν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αντιδράσουν και ανακτήσουν το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, διατηρήθηκε εύκολα μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά μάλιστα να αυξάνεται όσο πηγαίναμε προς το φινάλε για το τελικό 91-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.