Βαριά… άρρωστος ο Παναιθηναϊκός – Έχασε και από την Άλμπα

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ο τραγικός Παναθηναϊκός γνώρισε εντός έδρας ήττα με 105-106 από την Άλμπα Βερολίνου.

Οι «πράσινοι» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν σε άθλια κατάσταση, δίνοντας το δικαίωμα στους Γερμανούς να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά δέκα πόντων στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μοναδικός διασωθέντας για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Παπαπέτρου.

Το σκηνικό διατηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους ωστόσο να αντιδρούν και να μειώνουν στο καλάθι, πριν η Άλμπα ξεφύγει εκ νέου στο τέλος της περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το οποίο τελικά διαμορφώθηκε στο 88-88.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλο τρίποντο του Παππά (91-88), όμως η Άλμπα ήταν σταθερά εκεί, με απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… πόντο – πόντο και πήγαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 95-95. Η Άλμπα έκανε το 96-95 μετά από βολή σε λάθος σφύριγμα του Πουκλ, όμως ο Παππάς πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 98-96. Ο Χέρμανσον ισοφάρισε σε 98-98, όμως ο Τόμας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Η Άλμπα πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης παράτασης (98-101), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (101-101) και το θρίλερ…συνεχίστηκε. Ο Τίεμαν έδωσε προβάδισμα (103-101), ο Παπαπέτρου απάντησε (103-103) και ο Ουάιλι είχε 2/2 βολές για το 105-103, 20″ πριν το τέλος. Ο Σίκμα σκόραρε και κέρδισε φάουλ από τον Τόμας (105-106), ο Ράις αστόχησε στο τέλος και η Άλμπα έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΟΑΚΑ.