Διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε στον τελικό η Εφές

Το πρώτο εκ των δύο «εισιτηρίων» για τον τελικό της Euroleague εξασφάλισε η Ανατολού Εφές, καθώς επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 92-73 της Φενέρμπαχτσε.

Ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Final-4 της Βιτόρια ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-19 υπέρ της Φενέρ. Το… σκηνικό διατηρήθηκε και στη συνέχεια του αγώνα, με την Εφές ωστόσο να έχει καλύτερες επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι το τέλος του πρώτο μέρους βρήκε την Εφές να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με διαφορά πέντε πόντων, στο 40-45.

Με την επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, η Έφες μετέτρεψε σε… πάρτι την τρίτη περίοδο, διατηρώντας στους 17 πόντους την αντίπαλο της. Στον αντίποδα, τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας που είχε τις έδωσαν τη δυνατότητα να πάρει αέρα έντεκα πόντων (57-68) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η εικόνα δεν άλλαξε, με την Εφές να φτάνει στην νίκη με το 73-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92.