Έδειξε τα… δόντια της η Φενέρμπαχτσε

Παίζοντας υψηλού επιπέδου μπάσκετ η Φενέρμπαχτσε έφτασε σε μια άνετη επικράτηση επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 76-43 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την πρώτη φάση των Play Offs της Euroleague.

Οι Λιθουανοί άντεξαν στην πίεση της ομάδας του Ομπράντοβιτς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-13), καθώς από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας για το 38-21 του πρώτου ημιχρόνου.

Το… σκηνικό διατηρήθηκε και με επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ. Οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά, η οποία έφτασε στα επίπεδα των 20 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Φενέρ να φτάνει σε άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43