Κατέρρευσε και τώρα… τρέχει

Κατέρρευσε και τώρα... τρέχει

Πληρώντας το καταστροφικό για εκείνον τελευταίο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα με 81-92 και πλέον μπήκε σε… περιπέτειες όσον αφορά την οκτάδα.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα της 25ης αγωνιστικής συμβάδιζαν στο σκορ, με τους «πράσινους» ωστόσο να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους επτά πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η κυριαρχία της ομάδας του Ρικ Πιτίνο συνεχίστηκε και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στο +11. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου. Έχοντας πλέον το μομέντουμ με το μέρος τους, οι Καταλανοί έκαναν πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 81-92.