Κάθε αρχή και δύσκολη για τον Ολυμπιακό

Πληρώνοντας την «μαύρη τρύπα» του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός γνώρισε εντός έδρας ήττα με 93-86 από την Άλμπα Βερολίνου, στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά δυνατά, έχοντας σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Έτσι ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο στο +3. Ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου, τα πρώτα προβλήματα έκαναν την εμφάνισή τους, πράγμα που έδωσε την ευκαιρία στους Γερμανούς να κάνουν την ανατροπή και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-50. Η επιστροφή στο παρκέ συνδυάστηκε με καλύτερη άμυνα για τον Ολυμπιακό. Έτσι, η διαφορά μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο μειώθηκε και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, στο τέλος της περιόδου με τέσσερις πόντους.

Πολύ γρήγορα πλήρωσε το νωθρό του ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με την Άλμπα να τον χτυπά στο ανοικτό γήπεδο με το «καυτό» Έρικσον και με ένα 9-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν καλές άμυνες, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Ωστόσο, οι κακές επιλογές στο τελευταίο λεπτό, έδωσαν στην Άλμπα την ευκαιρία να ανοίξει και πάλι τη διαφορά και τελικά να φύγει με το διπλό από το ΣΕΦ.