Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το πρώτο… βήμα εκ των τριών που χρειάζεται για την πρόκριση στην επόμενη φάση των Play Offs της Εuroleague, έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 94-68 της Μπασκόνια.

Οι δύο ομάδες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και τους Ρώσους να κάνουν την ανατροπή και να «ξεφεύγουν» με τέσσερις πόντους στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Από την αρχή του δεύτερου μέρους, η ΤΣΣΚΑ είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αποτέλεσμα να διευρύνει συνεχώς το προβάδισμά της, να το φτάνει αρχικά στο +16 (63-47) και συνεχίζοντας τον καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +21 (73-52).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ιτούδη να διατηρεί την απόστασή της και να φτάνει στο +23 (80-57), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Στρατού να παίρνει τη νίκη με το τελικό 94-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68.