Θετικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό

Νικηφόρα πρεμιέρα στην Euroleague για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατάφερε να κάμψει με 87-82 την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα. Εντυπωσιακός με 21 πόντους και επτά ασίστ ο Καλάθης, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τόμας με 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει το έλεγχο αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με δύο πόντους, στο 37-35.

Με την επιστροφή στο παρκέ, οι παίκτες του Πεδουλάκη ανέβασαν την απόδοση τους, αυξάνοντας ακόμα και σε δηψίφια επίπεδα τον δείκτη της διαφοράς. Χαρακτηριστικό είναι πως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 66-53 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά ο Παναθηναϊκός έχοντας καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει στην νίκη με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-35, 66-53, 87-82.