Για πρώτη φορά στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Αυστραλία!

Η Αυστραλία, έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον Πάτι Μιλς, επικράτησε με σκορ 82-70 της Τσεχίας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Τσεχία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν το προβάδισμα με σκορ 5-8,  ο Πάτι Μιλς ανέβασε στροφές και η Αυστραλία πήρε τα ηνία του αγώνα (13-8, 6′).Στη συνέχεια, Τσεχία προσπέρασε και πάλι (13-15, 8′), χάρη σε επί μέρους 7-0 αλλά η Αυστραλία, κατάφερε να βρει λύσεις και να ισοφαρίσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Τσεχία στα πρώτα λεπτά είχε το και διατήρησε το προβάδισμα (24-26, 15′) αλλά οι Αυστραλοί ανέβσαν στροφές και οι Γκάλντινγκ και Ντελαβεντόβα να σκοράρουν το προβάδισμα άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-30).

Οι Τσέχοι, στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Σατοράνσκι να ισοφαρίζει στο 24΄σε 41-41. Οι Αυστραλοί για ακόμα μία φορά ανέβασαν ρυθμό φτάνωντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (55-43, 27′) ενώ ο Γκάλντινγκ πετυχαίνοντας τα τρίποντα που σούταρε ανέβασε και άλλο τη διαφορά (63-46, 29′). Το 63-48 ήταν το σκορ του τρίτου μέρους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα «καγκουρό» κυριάρχησαν στο παρκέ κάνοντας ένα 14-0 σερί (57-43 στο 28’). Οι Τσέχοι πάλεψαν για να μειώσουν, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με το τελικό σκορ να είναι 82-70 και με την Αυστραλία να φτάνει στη νίκη και να περνά στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.