Η Ρεάλ 91-78 τη Μπάγερν… προκρίθηκε στα πλέϊ οφ!

Ένα επιμέρους σκορ 29-13 στην τρίτη περίοδο ήταν ικανό να δώσει στη Ρεάλ Μαδρίτης τη νίκη με 91-78 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, στη μάχη για την Ευρωλίγκα.

Μάλιστα με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι προκρίθηκαν και μαθηματικά στα playoffs της διοργάνωσης. Με το αποτέλεσμα αυτό η Ρεάλ ανέβηκε στο 18-5, ούσα ισόβαθμη με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, την ίδια στιγμή που οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 11-12.

Ο Σέρχιο Γιουλ σημείωσε 15 πόντους, ενώ από 13 είχαν οι Ντεκ, Ράντολφ και Κάρολ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Η «βασίλισσα» πάντως πάτησε… γκάζι στο β΄ μέρος, όπως φαίνεται και από το σκορ στο ημίχρονο (42-39). Η Ρεάλ ισοβαθμεί στη 2η θέση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αντίπαλο του Ολυμπιακού την ερχόμενη εβδομάδα στο ΣΕΦ.

Ο Ντανίλο Μπαρτέλ ξεχώρισε από τη γερμανική ομάδα που μετρά 11 νίκες – 12 ήττες, όσες και η οιδέσποινα του φάιναλ φορ τον ερχόμενο Μαϊο, Μπασκόνια. Μπάγερν και Μπασκόνια μετρούν μία περισσότερη νίκη από τον Παναθηναϊκό δηλαδή, με τους «πράσινους» να βρίσκονται και μία νίκη μακριά από την οκτάδα.