Λύγισε στο Ρέθυμνο και αποκλείστηκε ο Ηρακλής

Πληρώνοντας το «black out» της τέταρτης περιόδου, ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα από το Ρέθυμνο με 81-70 και έμεινε εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «κυανόλευκοι» στην αρχή της αναμέτρησης παρά το γεγονός πως επιθετικά είχαν αρκετά καλά ποσοστά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχοι, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (23-20). Η εικόνα του αγώνα διατηρήθηκε και στη συνέχεια, με την ομάδα της Κρήτης να «χτίζει» διαφορά ασφαλείας στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδες στο παρκέ, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν τη διαφορά στους –6 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ηρακλής είχε το μομέντουμ για να ανατρέψει τον αγώνα, τα πράγματα πήραν διαφορετική τροπή. Το Ρέθυμνο κυριάρχησε πλήρως και έφτασε σε άνετη επικράτησε με 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70.