Πέρασε και από τη Λάρισα ο Ηρακλής

Την εντυπωσιακή του πορεία στο ελληνικό πρωτάθλημα συνέχισε ο Ηρακλής καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 87-74 της Λάρισας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους  «κυανόλευκους».

Οι διαθέσεις των παικτών του Γιάννη Καστρίτη έγιναν φανερές από τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά ακόμα και δέκα πόντων. Ωστόσο, η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 21-28. Τα πράγματα στη συνέχεια διαφοροποιήθηκαν, με τους γηπεδούχους να μειώνουν το σκορ και το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στα επίπεδα του 40-45.

Η αντεπίθεση της Λάρισας συνεχίστηκε και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Ηρακλή ωστόσο να διατηρεί δύσκολα τα προβάδισμα (59-60). Και ενώ όλα έδειχναν ότι το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν ντέρμπι, ο Ηρακλής ανέβασε αισθητά την απόδοση του και πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας φτάνοντας τελικά την νίκη με το 74-87.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΛΑΡΙΣΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ   74-87

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 20/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 23/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 2 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη