Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στην παράταση ο Ηρακλής

Live streaming: Kεραυνός Στροβόλου-Ηρακλής!

Μετά από ένα αγώνα στα… όρια, ο Ηρακλής έφυγε με ήττα από την Κύπρο. Οι «κυανόλευκοι» παρά το γεγονός πως πάλεψαν, γνώρισαν τον αποκλεισμό, καθώς έχασαν με 96-94 στο έξτρα πεντάλεπτο των καθυστερήσεων.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγώνα, παίρνοντας έτσι από την αρχή τον έλεγχο του σκορ. Το εξαιρετικό ξεκίνημα έδωσε ενέργεια τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση στον Ηρακλή, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Ωστόσο, κάπου εκεί οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου παρουσίασαν κενά στην άμυνα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Κύπριους να μειώσουν. Επιθετικά, ο Ηρακλής συνέχισε να είναι εύστοχος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-40.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές. Έτσι γρήγορο το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό. Μετά το πεντάλεπτο ο Ηρακλής μάζεψε την άμυνα του και κατάφερε να μειώσει στους οκτώ (61-53).
Η καλή εικόνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Γρήγορα, οι Ηρακλής κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερις πόντους δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και τελικά οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση με το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα να είναι το 86-86.

Εκεί ο Κεραυνός ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων. Ο Ηρακλής λίγο πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου κατάφερε να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος τους γηπεδούχους να ευστοχούν και να παίρνουν τελικά την νίκη με 96-94.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86, (96-94 παρ.)