Υπόθεση… ενός ημιχρόνου

Με νικηφόρο αποτέλεσμα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2 ο Ηρακλής, επικρατώντας με 80-51 του Ιπποκράτη για την 27η αγωνιστική.

Η ομάδα από την Κω κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη τις τραγικές επιλογές των γηπεδούχων και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 11-15. Στη συνέχεια, ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοση του, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ελέγχει τα επιθετικά ατού του Ιπποκράτη, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 29-30.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι παίκτες του Κώστα Μέξα κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με διαφορά δέκα πόντων (52-42) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το… σκηνικό διατηρήθηκε και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο οποίος με την πάροδο του χρόνου πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα για το 80-51.

Τα δεκάλεπτα: 11-15,29-30, 52-42, 80-51.