Mεγάλη νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ… ξέσπασε επιθετικά κόντρα στη Βιλερμπάν (93-85) και με σούπερ εμφάνιση του Τζέιμς Νάναλι (25π.) έβαλε stop στην νικηφόρα πορεία των Γάλλων.

Μια νίκη από… χρυσάφι, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τη ψυχολογία της, πήρε η Μακάμπι στη Γαλλία. Με πρώτο σκόρερ τον Τζέιμς Νάναλι (25π. με 10/13 σουτ) και τίμιο συμπαραστάτη του τον Τζέιλεν Ρέινολντς (17π., 5ρ.), η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε το διπλό και βελτίωσε το ρεκόρ της (2-2). Όσο για τη γαλλική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή Euroleague (3-1 ρεκόρ), ο Έλι Οκόμπο μέτρησε 23 πόντους, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να αγωνίζεται για 10′ και να έχει 6 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο από νωρίς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στην επίθεση και να έχουν συνολικά 8/9 τρίποντα στην 1η περίοδο (21-25 στο 10′). Εκείνος που ξεχώρισε στο ξεκίνημα ήταν ο Έλι Οκόμπο (9π., 2ασ.). Στη 2η περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πιο αποφασιστική (22-33 στο 13′) και είχε τον έλεγχο (42-49 στο ημίχρονο), με «όπλο» την επιθετική της πολυφωνία και πρώτο σκόρερ τον Κίναν Έβανς (10π.). Από την άλλη, οι Γάλλοι έκαναν πολλά λάθη (8λ.) και η άμυνά τους δεν μπορούσε να ορθώσει ένα… τείχος απέναντι στους Ισραηλινούς.

Οι ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με την Μακάμπι να είναι ακόμα καλύτερη. Βέβαια, αυτός που είχε πατήσει το… γκάζι για τα καλά ήταν ο Τζέιμς Νάναλι. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ βγήκε μπροστά, βρήκε μεγάλα σουτ και με 12 πόντους στην 3η περίοδο οδήγησε την «ομάδα του λαού» στο +13 στο 30′ (62-75). Η Βιλερμπάν δεν ήταν σε θέση να κάνει μια τεράστια ανατροπή, σαν εκείνη που πέτυχε κόντρα στην Εφές και παρά τη σπουδαία εμφάνιση του Οκόμπο, οι φιλοξενούμενοι ήταν διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι (66-81 στο 35′). Στο τελευταίο πεντάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με τον Νάναλι να… συνεχίζει να σκοράρει και τους Ισραηλινούς να φτάνουν στο διπλό (85-93).

Τα Δεκάλεπτα: 21-25, 42-49, 62-75, 85-93.