Νίκη για την Εθνική γυναικών στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2023

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική γυναικών στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2023, καθώς πέρασε νικηφόρα από το Νιουκάστλ με το 73-66 επί της Μεγάλης Βρετανίας.

Στην επόμενη αγωνιστική η Ελλάδα υποδέχεται την Πορτογαλία την Κυριακή (14/11), ενώ την ίδια μέρα η Μεγάλη Βρετανία παίζει στην έδρα της Εσθονίας.

Οι γηπεδούχες μπορεί να προηγήθηκαν με 5-2, όμως στη συνέχεια η Ελλάδα ανέλαβε τα ηνία. Με τις Σπανού, Φασούλα και Νικολοπούλου να κυριαρχούν η Εθνική μας έκανε το 12-16 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 15-20. Με καλάθια των Σωτηρίου και Φασούλα έφτασε στο 19-26, διατηρώντας βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με το 33-34.

Η Μεγάλη Βρετανία κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με πέντε σερί πόντους της Σάμιουελσον (38-37), όμως η Ελλάδα με υπομονή στο παιχνίδι της και παίρνοντας σκορ από κάθε σημείο  έγραψε το 39-48 και κατάφερε να διατηρήσει το +9 (45-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα άνοιξαν τη διαφορά στους 13 πόντους (50-63) με καλάθι της Νικολοπούλου, και διατήρησαν το +10 (58-68) ως το 36’. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έκαναν ένα μικρό σερί 5-0, βάζοντας πίεση στην Ελλάδα, με το τρίποντο της Σπανού στην επόμενη επίθεση να βγάζει το άγχος από την ομάδα και να τελειώνει ουσιαστικά την υπόθεση «νίκη».

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-54, 66-73