Νίκησε την Αρμάνι ο Ολυμπιακός και εδραιώθηκε στην τετράδα

Ο  Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ  με  (67-58) επί της Αρμάνι, η οποία τους εδραιώνει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον απόλυτο έλεγχο για τρεις περιόδους, μόλις όμως ο Κώστας Σλούκας βρήκε ρυθμό, όλα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφερε τούμπα το παιχνίδι και πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ (67-58), για να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως οι άμυνες θα έχουν τον πρώτο λόγο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλός ρυθμός και σκορ (6-6 στο 6′), με την Αρμάνι Μιλάνο να βρίσκει όμως σταδιακά τους τρόπους για να σκοράρει. Με τους ψηλούς να κάνουν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς και τον Ολυμπιακό να μένει δίχως πόντο για σχεδόν έξι λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι το +12 (7-19 στο 12′).

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την φθορά της Αρμάνι Μιλάνο (11/15 βολές) και χάρη στα δύο τρίποντα από Σάσα Βεζένκοβ και Σακίλ ΜακΚίσικ μείωσαν στο σουτ στην ανάπαυλα (25-27).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, μόνο που τώρα η Αρμάνι Μιλάνο είχε βοήθεια από την περιφέρεια. Ο Ντεβόν Χολ έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα, όντας η βασική αιτία για το +8 (31-39) των φιλοξενούμενων στο 25′ του αγώνα. Γι αυτό άλλωστε η Αρμάνι Μιλάνο προστάτευσε το προβάδισμά της (39-43) έως την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε την αρχή κι ο Κώστας Σλούκας πήρε γρήγορα την μπαγκέτα, για να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Με δύο διαδοχικά δικά του τρίποντα, ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω κάτω κι έφτασε στο +6 (56-50) στα πέντε λεπτά για το τέλος, δίνοντας την ευκαιρία στον κόσμο που βρισκόταν στο ΣΕΦ να ξεσαλώσει.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βρει πλέον ρυθμό, η διαφορά δεν άργησε να ανοίξει απότομα και να φτάσει μέχρι το +11 (64-53) στα 2’19” για το τέλος, σε ένα σημείο που ο Έτορε Μεσίνα έψαχνε εναγωνίως για πρωταγωνιστές. Στο τελευταίο δίλεπτο δεν τους βρήκε, πολύ απλά γιατί η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).